ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Oct 17, 2019 4:45 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Caini fara stapan
MesajScris: Vin Ian 13, 2012 5:58 pm 
Neconectat

Alina, aparent sunt, si asta doar fiindca au invatat sa mearga in doua picioare.
Spirit, in Bacau, conform spuselor primarului, situatia e cam asa: nu s-a pus niciodata problema eutanasierii, exista un adapost al primariei in care sunt adunati, sterilizati si tinuti acolo. Hrana este asigurata de Agricola Bacau, probabil au contracte si cu supermarketuri( dau la pret de nimic produse la limita la termen de expirare), cativa sponsori si se descurca. Tot primarul spune ca regulat apar caini noi, caini neastrati, necrotaliati, neinregistrati . Caini mai mici, mai mari, catele ce stau sa fete, caini batrani , caini bolnavi. Ei cred, asa cum cred si eu, ca tot bunul-simt si educatia romanului sunt de vina. Daca nu e asa si cainii aia apar de-a naibii, de nicaieri, numai sa le faca oamenilor necaz, numai Dumnezeu stie.
Eutanasia, ca si metoda, este un act medical. Legea s-a intors partial si din cauza asta. Este cumva imoral sa obligi un medic veterinar sa omoare un caine perfect sanatos. Puneti-va totusi o clipa in papucii acelor medici, imaginandu-va ca puteti iubi toate animalele, si alea ce nu sunt de rasa. Ei fac medicina sa salveze vieti , nu sa le ia. Medicul nostru veterinar plange langa cel mai amarat maidanez incercand sa-l salveze, incearca toate metodele posibile si se da peste cap pentru fiecare suflet. Sunt sigura ca mai bine si-ar taia mainile decat sa omoare mii de caini, in baza unei legi. Daca ar fi ca in alte tari, unde abandonul este pedepsit, unde lumea e civilizata, educata, unde se adopta destul de mult, ar fi cu totul altceva. Dar aici, odata ce se da o astfel de lege, medicii veterinari n-ar avea timp nici de un vaccin, ar fi prea ocupati sa omoare la cerere.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Vin Ian 13, 2012 6:09 pm 
Neconectat

Sunt medici si medici. Unii din ei cred ca "vor face avere" daca fac contract cu primariile pt. eutanasiere. Unul din veterinarii nostrii nu face eutanasie sub nicio forma (nici in cazul unor animale bolnave), dar medicul cu care lucreaza, face eutanasii (nu stiu exact daca si la animale sanatoase, nu am discutat niciodata despre asta).

Sus

MesajScris: Vin Ian 13, 2012 6:11 pm 
Neconectat

muggs scrie:
Ami scrie:
muggs scrie:
Din pacate doamna ca si alte multe "doamne" sunt material electoral foarte sensibil...

Si persoanele iritate de prezenta cainilor, care vor numai sa dispara, nu conteaza cum, nu sunt material electoral foarte sensibil?

Nu-mi dau seama sincer daca esti ironica la adresa mea si nici nu stiu daca conteaza foarte mult, poate daca o sa mai fiu muscat inca o data sau daca o sa fie atacata si Sakura in timp ce ne plimbam o sa fiu mai indreptatit sa fiu iritat ?

Eu militez doar pentru siguranta pe strada, e MINIMUL de confort pe care mi-l doresc pentru mine, si sunt sigur ca nu sunt singurul.

@Magda, merci pentru sinceritate !

Nu stiu unde vezi ironia. De ce sa nu ai dreptul sa fii iritat? E o tara libera.
Perfect de acord ca locul cainilor nu e pe strada, e intr-o familie iubitoare. Am fost si eu muscata de un caine, au alergat maidanezi spre mine; dar ma intereseaza soarta lor, e desigur o optiune personala.

Incerc sa inteleg rationamentul, poate ma lamuresti.
Sa dau un exemplu. Iubitorii de maidanezi (“materialul electoral foarte sensibil”) vor vota candidatul X de la partidul albastru (am ales o culoare aleatoriu, fara vreo conotatie politica), care nu e de acord cu eutanasierea maidanezilor.
Cei care ii vor disparuti vor vota candidatul Y de la partidul violet (din nou am ales o culoare aleatoriu, fara vreo conotatie politica), care e de acord cu eutanasierea maidanezilor.
In concluzie, prima categorie e masa electorala sensibila, adica masa de manevra, care poate fi manipulata, si a doua categorie nu?

Sus

MesajScris: Vin Ian 13, 2012 6:14 pm 
Neconectat

Magda scrie:
muggs scrie:
Inca o dovada ca ne indreptam inspre evul mediu, am fost muscat pe 30 dec. in timp ce mergeam la munca de un caine, 2 zile de abia am putut merge, inca nu am terminat cu vaccinurile...cainele e in continuare bine-mersi intretinut de o "doamna" care are un chiosc de ziare...

Deabia ma abtin sa nu ma "revars" scriind cate as vrea la acest subiect.Desi sunt femeie sunt realista.Ati observat ca majoritatea celor care hranesc maidanezii sunt femei? ;) In calitatea mea de cadru medical va spun clar,sufera de o boala grea,fereasca D-zeu de asa ceva,nu-i usor,au sindromul LAP si sa nu rada careva ca va fi pus la colt :evil:
:lol: asta ca sa nu ii cobor pe cei de sus gandindu-ma ca punem mai presus cainii decat oamenii avand in vedere ca la nivel de Bucuresti se tot spune cate persoane au fost muscate anual.

Leucemie acuta promielocitara (LAP), intr-adevar urata boala, dupa cum orice cadru medical stie si poate confirma.

Sus

MesajScris: Vin Ian 13, 2012 7:11 pm 
Neconectat

Alina scrie:
Sunt medici si medici. Unii din ei cred ca "vor face avere" daca fac contract cu primariile pt. eutanasiere. Unul din veterinarii nostrii nu face eutanasie sub nicio forma (nici in cazul unor animale bolnave), dar medicul cu care lucreaza, face eutanasii (nu stiu exact daca si la animale sanatoase, nu am discutat niciodata despre asta).

Pana una-alta, eutanasia se face doar la organisme grav bolnave, a caror suferinta este mult prea mare si sansele de recuperare sunt, practic, nule. E ilegala omorarea animalelor sanatoase, chiar definitia eutanasierii sustine si prezenta unei suferinte incurabile. Ideea este ca, indiferent de definitie, medicul veterinar nu poate omori un animal sanatos, chiar daca proprietarul cere asta. Bineinteles, la cerere si contra-cost, se poate gasi si acea boala incurabila si trece in acte, traim in Romania.

Sus

MesajScris: Mar Mai 08, 2012 7:21 pm 
Neconectat

am ajuns si eu la zi cu discutia aceasta... si imi permit sa postez

eu, una,nu sunt de acord cu eutanasierea. Mi se pare o pedeapsa crunta pentru o viata a carei problema este gasirea de mancare. muscat poti sa fii de orice fel de caine, fie el maidanez, fie caine cu un proprietar smecher care crede ca lui i se poate permite sa isi tina cainele fara lesa oriunde si oricand.

Am patit acum o luna de zile o patanie. Unde stau eu acum, pe Hara o plimb pe malul Timisului. In respectiva zona, un domn, are o "doamna" pitbull. Hara mea era in lesa si ne plimbam frumos cand "doamna" pitbull o sesizeaza pe Hara, o vad indreptandu-se spre noi in pas alergator, iar proprietarul cainelui striga in atentia mea ca e ok "cainele lui nu musca". Va imaginati ce s-a intamplat...nici decum cele sesizate de proprietar...s-au luat la bataie, Hara in lesa, pitbull-ul liber... am dat drumul lesei si (probabil multi ma vor contesta si ma vor certa pentru asta) am incercat sa ma bag intre ele...(Hara e puiul meu si nu puteam doar sa asist la incaierare)... intr-un final am impins pitbullul in retragere, eu cu piciorul Hara cu atitudinea ei agresiva (atitudine care nu ma gandeam ca o poate afisa vreodata pufosenia mea).
Domnul incepe sa imi poarte mie prelegere ca a fost vina cainelui meu ca el a inceput bataia... ca mai apoi sa apara un al doilea caine care latra la Hara si incerca sa o muste (un maidanez cu zgarda la gat) la care domnul imi atrage atentia ca "asta e de pe strada, asta nu stiu ce face!!" (de parca m-a ajutat presupunerea lui si mai devreme)... am scapat totusi cu bine si eu si Hara... putin mai sifonati pitbullul si proprietarul...

2 zile mai tarziu cainele maidanez era in curtea domnului cu pitbullul ... statea sa rupa gardul sa prinda trecatorii de picioare... indiferent de om bun om rau... copii care treceau pe acolo in drum spre scoala, bicicliti masini... cand nu e inchisa poarta e un haos in preajma acolo...

eu sunt de parere ca nu e vina cainilor ca se inmultesc si ca ne musca si ca sunt agresivi... noi purtam toata vina. Ei sunt caini, needucati - sunt agresivi, nesterilizati -fac pui, infometati - ataca tot ce prind...

Doar noi suntem de vina!

Din pacate eu nu vad o solutie pe termen scurt...

La Sibiu sunt foarte foarte multi caini maidanezi, dar majoritatea masculilor sunt castrati insa nici acestia nu se dau inapoi din muscat si latrat... dar am auzit si faptul ca la marginea orasului vin masini din alte judete apropiate si lasa cainii acolo, cu speranta ca doar primaria sibiu are bani sa ii sterilizeze si pe astia si se vor ocupa ei de cainii adusi.

E adevarat ca de prin centrele din sibiu multi au fost dati spre adoptie in Germania si adoptati chiar si de catre sibieni.

dar nu cred ca asta o sa rezolve problema...

pentru doamnele care s-ar aprinse de fund ca sunt cainii blocului... sa faca bine si sa si bage in apartament si sa fie trasa la raspundere cand umbla liber si face scandal...

avem o tara superba dar cu atatea probleme...

"In a perfect world, every dog would have a home and every home would have a dog."

MfG

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 1 [ DST ]