ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Iul 19, 2018 5:31 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Inregistrarea cainilor
MesajScris: Mie Ian 08, 2014 1:55 pm 
Neconectat

Am gasit stirea de mai jos pe net - nu am avut timp sa o caut, dar probabil ca articolul e corect => conform celor precizate, toti Akitoii (cu sau fara pedigree), ar trebui inregistrati la AchR si probabil ca aceasta obligativitate se va corela si cu vaccinarea anuala a cainilor.

De asemenea, se mai precizeaza in art. ca fiecare caine trebuie sa aiba microcip.

Pareri?

" http://www.click.ro/lifestyle/familie/c ... 25698.html
Sunt foarte multe persoane care nu şi-au înregistrat animalul de companie, deşi acesta are carnet de sănătate şi este vaccinat „la zi". Întrucât va avea loc înregistrarea tuturor câinilor, cu şi fără stăpân, va trebui ca aceştia să facă un drum pentru introducerea căţelului în baza de date.
Noua lege încurajează adopţiile, inclusiv la distanţă, dar nu în orice condiţii. De asemenea, noua reglementare are grijă ca nu cumva, din dragoste pentru animăluţe, să existe oameni care adoptă apoi abandonează maidanezi sau care aduc în bloc mai mulţi câini, care să deranjeze locatarii.
Potrivit noilor norme de aplicare a „Legi Ionuţ", câinii nou-născuţi cu proprietar vor fi identificaţi în termen de maxim 30 zile de la fătare şi, în orice caz, înainte de vânzarea sau scoaterea în spaţii publice a acestora.
Câinii neidentificaţi şi neînregistraţi după data de 1 martie 2014 sunt consideraţi câini fără stăpân, informează Mediafax. Vor fi capturaţi şi transportaţi în adăposturi, unde vor fi înregistraţi şi consultaţi de veterinar. Acesta stabileşte dacă animalul este sănătos, dacă are maladii ce pot fi tratate sau dacă sunt bolnavi incurabili.
Atenţie! Câinii adulţi cu proprietar trebuie înregistraţi în termen de 60 de zile de la intrarea în vigoare a normelor, dar nu mai târziu de 1 martie 2014.
În cazul în care a fost prins şi dus la adăpost un câine care poate fi identificat va fi obligatorie notificarea proprietarului în maximum 24 de ore. La rândul său, stăpânul câinelui trebuie să îl revendice în termen de maximum 7 zile, după care va putea fi adoptat de altcineva.
Câinii proveniţi din adăposturile publice trebuie identificaţi în momentul adopţiei, dar în orice caz înainte de a părăsi adăpostul.
„Legea Ionuţ" stabileşte, printre altele, posibilitatea eutanasierii câinilor din adăposturile publice, dacă aceştia nu sunt revendicaţi sau adoptaţi după 14 zile lucrătoare. Decizia va fi emisă de împuternicitul primarului, după ce medicul veterinar stabileşte că este bolnav incurabil sau agresiv. Dacă primăriile au bani, sunt încurajate să păstreze cât mai mult câinii fără stăpân şi să promoveze adopţiile. Sancţiunile vor fi pe măsura încălcării legii: de la 500 de lei, până la 5.000 de lei.
Uite ce trebuie să ştie stăpânii de căţei
Va fi obligatoriu ca la ieşirea din casă cu animalul de companie să aveţi şi carnetul de sănătate al căţelului, unde să scrie numărul microcipului, data sterilizării şi rasa. Stăpânii trebuie să ridice dejecţiile produse de animale în spaţiul public şi să nu le arunce pe spaţiul public sau pe căile de acces ale blocurilor.

Unde înregistrezi animăluţul

Câinii de rasă trebuie să fie înregistraţi la Asociaţia Chinologică Română, dacă stăpânii nu vor să rişte ca animalul să fie considerat metis sau câine comun, apoi sterilizat. Medicii veterinari care eliberează carnetul de sănătate al câinilor cu stăpân trebuie să introducă datele căţelului de rasă în baza naţională de date. Tot medicul trebuie să înregistreze şi câinele cu stăpân, dar fără să fie de rasă, apoi urmează ca aceste animale să fie sterilizate. Pentru maidanezi, înscrierea se va face imediat după ce e adus în adăpost şi, înainte de a fi adoptat ne-a informat Autoritatea Naţională Sanitar Veterinară. Înregistrarea este obligatorie imediat după publicarea în Monitorul Oficial a normelor de aplicare a „Legii Ionuţ", dar nu mai târziu de 1 martie 2014.

Maidanezii vor primi număr unic de identificare

Câinii vor fi ridicaţi de pe stradă, cu prioritate cei de lângă şcoli, grădiniţe, locuri de joacă, parcuri, pieţe, spitale, precum şi haitele agresive. Autorităţile vor avea obligaţia să numere câinii şi să să întocmească hărţi cu distribuţia maidanezilor pe străzi. Va fi interzisă mutarea dintr-o zonă în alta a animalelor capturate. Câinii duşi la adăposturi vor primi un număr unic de identificare, iar în fişa de înregistrare se va nota şi locul de unde a fost luat. Câinii vor sta în cuşti separate, după talie şi starea de sănătate. Primăriile sunt încurajate să promoveze adopţiile şi să folosească eutanasierea maidanezilor doar în cazuri de boli incurabile sau agresivitate. "

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Inregistrarea cainilor
MesajScris: Mie Ian 08, 2014 3:34 pm 
Neconectat
Site Admin

http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... -caini.htm

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 2:27 am 
Neconectat

si noi ca proprietari de caini de rasa ce facem ? eu o sa o duc anul acesta pe sara la showuri dar pana atunci ? no mai plimb ?

Sus

MesajScris: Joi Ian 09, 2014 9:56 am 
Neconectat

In versiunea actualizata a Legii 258/2013, precum si in Normele de aplicare a aferente acestei legi, nu se regasesc multe dintre aspectele "senzationale" din stirile difuzate de diferite canale media.

Revenind la cadrul legal aplicabil, aceasta lege afecteaza proprietarii de caini de rasa comuna sau metisi ai acestora, acestia avand obligatia sterilizarii lor, daca acesti caini sunt fatati dupa data de 01/01/2015.
Suplimentar se descriu pasii ce trebuie urmati pentru identificarea, capturarea, adoptia sau eutanasierea cainilor fara stapan.

Nicaieri in Lege sau in Norme nu am gasit mentiunea ca proprietarii de caini de rasa cu sau fara pedigree trebuie sa-si inregistreze undeva cainii sau cuiburile.Oricum, microcip-uri cred ca au cu totii.
Spre exemplu, cuvantul "chinologic/a" nu exista in textul legal :)

Pe scurt, nu trebuie sa facem ceva :lol:

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 12:25 am 
Neconectat

in link-ul dat de robert apar urmatoarele:
""Ce prevede proiectul normelor privind identificarea si inregistrarea cainilor cu stapan:
- cainii se identifica exclusiv prin implantarea unui microcip in termen de maxim 30 de zile de la fatare de catre medici veterinari de libera practica organizati in conditiile legii inregistrati ca utilizatori ai RECS.

- cainii se identifica si inregistreaza cu respectarea urmatoarelor termene:
a) cainii nou nascuti cu proprietar - in termen de maxim 90 zile de la fatare,
b) cainii adulti cu proprietar - in termen de 60 de un an de la intrarea in vigoare a acestor norme;
c) cainii proveniti din adaposturile publice, in momentul adoptiei dar in orice caz inainte de a parasii adapostul,
d) inregistrarea in Registrul de Evidenta a Cainilor cu Stapan a cainilor identificati se realizeaza pe loc, imediat dupa microcipare odata cu eliberarea carnetului de sanatate.

- Registrul de Evidenta a Cainilor cu Stapan este gestionat de catre Colegiul Medicilor Veterinari din Romania.

- in vederea inregistrarii canilor, proprietarii au obligatia de a solicita medicilor veterinari de libera practica organizati in conditiile legii, identificarea electronica cu microcip aprobat conform prezentelor norme, efectuarea actiunilor sanitare veterinare obligatorii conform prevederilor legale, inregistrarea in RECS si eliberarea carnetului de sanatate.""

* ce concluzie am tras eu de mai sus (fara sa fi citit legea in sine sau normele de aplicare) : subiectii sunt cainii CU STAPAN (atat de rasa cat si cei comunitari), care trebuie microcipati (daca nu sun deja), si inregistrati intr-o baza e date (RECS) care probabil ca inca nu e operationala

Sus

MesajScris: Vin Ian 10, 2014 9:38 am 
Neconectat

Sunt de acord ca asta scria pe Hotnews, insa tot acolo se spune ca "Ce prevede proiectul normelor privind identificarea si inregistrarea cainilor cu stapan"

Aceste prevederi existau in stadiul de proiect, insa va asigur ca in forma publicata in Monitorul Oficial nu exista.

De asemenea, pentru cei din Bucuresti, avand o lege publicata, Hotararea Consiliului General al Municipiului Bucuresti isi pierde valabilitatea devenind caduca.

Pe scurt, dpdv juridic, media a facut mult tam-tam fara nicio baza concreta.

Sus

MesajScris: Mar Ian 28, 2014 8:10 pm 
Neconectat

evident ca nu are baza concreta si cred ca de fapt asta e lega mai mult ptr aia de la bloc si in buc , ca doar nu o sa vina la mine in batatura sa imi numere caini

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]