ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Oct 16, 2019 7:57 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Dec 04, 2014 1:10 am 
Neconectat

Ca sa inchei povestea.. dupa cateva saptamani de la primele posturi ne-am intors la acel cabinet. Eu, sincera sa fiu, n-as fi vrut sa ii mai vad vreodata insa mama a simtit nevoia sa vorbeasca cu ei, sa ii faca sa inteleaga ca ce fac ei este gresit. Scuzele si lamentarile lor m-au scarbit si mai mult.. si imi pare rau sa vad, din cele scrise de Adrian, ca nu au schimbat nimic.

Pe Ursu l-am pierdut anul trecut, la miezul noptii dintre 29 si 30 noiembrie. O zi mai tarziu ar fi avut 12 ani si 6 luni. Intr-o zi s-a asezat jos, in bucatarie, si a refuzat sa se mai ridice.. am facut tot ce ne statea in putere sa il salvam - insa, de data aceasta, nu a mai tinut de medici sau de noi. Dupa 3 zile a plecat, in somn.. eram langa el, a fost mereu unul dintre noi langa el tot timpul, zi si noapte.
Cand nu s-a mai ridicat am sunat la medicii care si-au facut un cabinet la cateva minute de noi. Nu ii cunosteam atunci, iar medicul care a intervenit dupa povestea cu operatiile nu era de gasit.
Nu pot sa nu spun ca ii admir pentru tot ce au facut atunci. Pentru ca au venit la fiecare schimbare de stare, si ca au incercat sa ii ofere cat de mult confort se putea.. pentru ca la final au venit in miezul noptii, de acasa -care e la vreo 15 km, pentru un caine care stiau (sunt convinsa) ca nu mai are nicio sansa. Pentru ca in loc sa imi spuna ca degeaba incerc sa il tin in viata cu masaj cardiac, au continuat ei sa il faca pana cand am acceptat ca e inutil.. si pentru ca au stat apoi cu noi, cateva ore, pana ne-am mai linistit. Pentru ca nu au vrut sa accepte nicio plata pentru tot ce au facut, si pentru ca dupa aceea au mai dat din cand in cand pe la noi, doar ca sa vada ce facem.

Au trecut un an si 5 zile de atunci. Ursu doarme in locul in care ii placea cel mai mult sa stea in gradina. Si ne lipseste, inca, foarte foarte mult. Ma bucur ca l-am mai avut langa noi cateva luni.. ca a mai apucat sa vada o ultima ninsoare, sa manance un ultim bulgare de zapada - ii placea la nebunie.

Si ma mai bucur ca exista oameni precum Monica (care m-a ajutat foarte mult la recuperarea lui Ursu dupa operatii, chiar asa, de la distanta) si cei doi medici de care am scris aici - care fac ceea ce fac din pasiune si cu altruism.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mie Dec 10, 2014 1:27 pm 
Neconectat

Irina mi-ai dat lacrimile , mai rar oameni , doctori de acest gen.

Sus

MesajScris: Lun Apr 20, 2015 4:37 pm 
Neconectat

am si eu o catelusa de 15 ani si am operat-o de o tumoare mamara acum 5 ani si anul acesta a recidivat Roxi a mea e vioaie am tratat-o naturist in acest timp ,as vrea sa le operez si s-o si castrez ea a facut anticonceptionale pina acum va rog daca puteti sa-mi recomandati un medic priceput , va multumesc mult.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 1 [ DST ]