ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Ian 16, 2019 1:53 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dilatatie si Torsiune gastrica
MesajScris: Mar Ian 17, 2012 5:05 pm 
Neconectat
Moderator

Un filmulet foarte educativ, simptomele unui akita cu torsiune gastrica. Identificata de timpuriu, cainele are sanse sa supravietuiasca, asa cum a fost si cazul cainelui din acest film. Daca sunt observate aceste simptome, cainele trebuie dus de urgenta la veterinar, fiecare minut contand.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Dilatatie si Torsiune gastrica
MesajScris: Mar Ian 17, 2012 6:22 pm 
Neconectat

Mi se face rau doar cand vad filmuletul. Totusi, cum a ajuns acest caine sa fie filmat? Mai ales ca fiecare minut conteaza, cine sta sa-si filmeze cainele aflat intr-o mare urgenta?

Sus

MesajScris: Mar Ian 17, 2012 9:15 pm 
Neconectat

Parerea mea esta ca atunci cand filmau cainele nu au realizat ca e vorba de o torsiune gastrica. In plus filmarea este editata, probabil persoana care vorbeste este medic, nu stapanul cainelului.

Sincer sa fiu nici eu n-as fi stat sa filmez cainele, mai ales ca se vede clar ca ceva nu in regula, dar conteaza faptul ca putem vedea aceste manifestari si invata ceva din asta.

Bunicul meu are o vorba: Si de la un om prost poti invata un lucru bun" Cred ca se aplica si in acest caz :lol:

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

MesajScris: Mar Ian 17, 2012 9:29 pm 
Neconectat

Chiar asa, ma gandesc ca poate nu le trecea prin cap ca ar fi vreo urgenta si doreau sa trimita filmul veterinarului, sa vada ce zice, un fel de consultatie online sau prin mail.
Desi predispusi sunt cainii de talie mare, totusi exista multe cazuri de torsiune la puiuti si la caini de talie mica. Medicul nostru veterinar a operat in noaptea de Revelion un catel de 12kg cu torsiune, mancase si el chisca, ca tot romanu', o bucata cat el de lunga.
Tatal lui Suki a murit din cauza asta, la o varsta destul de inaintata e drept, dar cu siguranta rasa este predispusa la asa ceva.

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 1:16 am 
Neconectat

patataj scrie:
Un filmulet foarte educativ, simptomele unui akita cu torsiune gastrica. Identificata de timpuriu, cainele are sanse sa supravietuiasca, asa cum a fost si cazul cainelui din acest film. Daca sunt observate aceste simptome, cainele trebuie dus de urgenta la veterinar, fiecare minut contand.
http://www.youtube.com/embed/U1WrT2719yo

Cainele din filmulet are dilatatie si nu torsiune gastrica.Ambele afectiuni pot pune in pericol viata daca nu se intervine in timp util, insa riscurile mai mari de deces sunt in cazul torsiunii.E adevarat ca dupa producerea dilatatiei, sunt sanse mari sa se produca si torsiunea.Simptomatologia este asemenatoare, insa se poate face diferenta intre ele, pana sa se ajunga sa fie deschis cainele, prin faptul ca in cazul dilatatiei cainele mai poate sa vomite.In cazul tosiunii cainele prezinta eforturi de a vomita, dar nu reuseste sa mai expulzeze nimic din stomac.Torsiune inseamna rotirea stomacului in jurul propriului ax la 180 sau chiar 360 grade.Odata cu torsiunea stomacului sunt antrenate in aceasta rotire si vase mari de sange si splina, de aceea de cele mai multe ori atunci cand se intervine chirurgical este necesara si splenectomia (scoaterea splinei).
Desi in teorie se spune ca sunt afectiuni comune cainilor de talie mare, in practica se pot intalni la orice caine.Am operat acum aproape 2 ani un pui de shar-pei in varsta de 3 luni cu torsiune gastrica.Marele lui noroc a fost ca din momentul aparatiei simtomelor si pana a fost pus pe masa de operatie au trecut doar 40 minute.Catelul s-a recuperat complet si duce o viata normala, fiind in stare excelenta de sanatate.
Voi reveni in zilele urmatoare asupra subiectului cu detalii legate de ingrijirea post-operatorie care este anevoioasa si de care depinde in foarte mare parte recuperarea pacientului.

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 8:51 am 
Neconectat
Moderator

Diagnosticul akitzoiului din film este bloat, prin asta eu intelegand pana acum torsiune gastrica, este vina mea ca nu am tradus corect. Deci bloat este dilatatie, dar la torsiune cum spun englezii?

Sincer eu ma bucur ca au filmat, pentru ca stiam simptomele descrise, dar altceva e cand le vezi cu adevarat.

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 10:10 am 
Neconectat

Ma intrebam si eu daca nu e doar dilatatie. Stiu ca asta se poate rezolva si nechirurgical, din pacate insa de multe ori este premergatoare torsiunii. Tin minte ca erau la un moment dat niste sfaturi practice, de facut acasa pana ajungi la medic, implica parca o rola goala de hartie igienica pe care o introduci in gura cainelui, apoi prin ea incerci sa ajungi cu un furtun subtire in stomac. Mai era si varianta cu punctionarea efectiva a stomacului, intr-o anumita zona, pentru a elimina gazele- stiu ca asta se practica la vaci, ele fac frecvent asa ceva.
Torsiunea este volvulus-ul gastric, nu stiu insa daca in engleza se mai numeste si altfel.

Suki a facut o singura data ceva de genul asta, se balonase cumplit. A fost cand cu prednisonul, eu inca mai cred ca atunci a facut un fel de ileus paralitic. Ideea e ca s-a umflat teribil, initial nu ne-am dat seama fiindca ea este oricum grasa, dar nu se mai misca de pe pat, tremura toata( deja facuse intoxicatie)... Am coborat-o cu forta din pat dar abia misca, plangea la fiecare miscare. Gaze elimina si medicul ne-a recomandat sa o plimbam cat se poate de incet, poate elimina natural. Am dus-o atunci la padure, a poluat toata zona, dar s-a mai dezumflat.

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 12:19 pm 
Neconectat

Cum poti sa-ti dai seama exact daca este vorba de o dilatatie sau torsiune si nu de o indigestie? Este foarte evidenta dilatatia stomacului? Cand e foarte evidenta, nu e prea tarziu pentru caine?

Cum se recomanda sa fie administrata hrana, direct pe sol sau ridicata? Eu stiam pana nu demult ca trebuie ridicat castronul cu hrana, iar acum am citit ca o cauza ar putea fi ridicarea castronului.
Cainii mei locuiesc in curte si iarna m-am gandit sa le dau seara, dupa hrana uscata, niste supa de pui calda. Oare e bine ce fac sau pot sa le provoc dilatatie si torsiune prin faptul ca ingereaza lichide imediat dupa hrana uscata, iar supa mai contine si grasime (am inteles ca hrana cu continut ridicat de grasime ar fi o alta cauza), mai bine sa renunt la supa? (e vorba de catelul akita care vine peste cateva zile si de o femeluta de bullmastiff de 6 luni).

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 1:02 pm 
Neconectat

Sper ca diseara voi avea timp sa intru si sa raspund intrebarilor voastre, dar pana atunci cred ca este util sa cititi urmatorul articol(imi cer scuze ca nu am avut timp sa-l traduc):

Accupressure Point for Bloat (not for torsion)...Interesting

http://www.iwane.%20org/acp_point_v2.htm (accesati acest link pentru a vedea care este punctul pentru acupunctura sau presopunctura)

While this would not help if your dog is in full torsion, it "could" at least help out while it is still in the bloating stage, on the way to your vet........ Very interesting.
Judi
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

This article is reprinted here with the kind permission of the
Great Lakes Irish Wolfhound Association and Dr. Chris Krowzack. Thank you!

It Simply Works By C.A. Krowzack, DVM

In February of 1998, the Great Lakes Irish Wolfhound Association (GLIWA) held their annual meeting. The meeting is an occasion for fellowship of the members, the club attends to business and also hosts a speaker on a special topic. In the past it has been obedience, therapy dog training, and this year the topic was acupuncture.

Dr. Debbie Mitchell gave an overview of what acupuncture is, its history and its medical uses.

Then, using a member's dog, showed the participants several acupuncture/ acupressure points that they could utilize. One point was to stimulate gastrointestinal motility to combat bloat.

This week at my clinic, a GLIWA member brought her wolfhound in for an examination. During the night Quinn had begun experiencing discomfort. He sleeps in the bedroom with his owners. The husband had worked a long day and was asleep, but the wife was awakened by the restless behavior of Quinn. When she petted him she found his abdomen severely enlarged and hard to the touch. She knew it was bloat, but didn't know what to do. She is a small woman, and Quinn a large dog. She remembered the acupressure point Dr. Mitchell had shown and began massaging it. Within a few minutes, Quinn began passing "a lot of gas" and his abdomen became smaller and softer. The husband and wife brought Quinn in the next morning to make sure he was all right, and because he had diarrhea.

On examination, Quinn was completely normal. He was not experiencing discomfort upon palpation, and no abnormalities beside the diarrhea could be found. Because she remembered the acupressure point, the wife had saved Quinn's life. The acupressure point is on the hind leg. If you start at the hock, on the front of the leg (anterior) you can feel the tibia. Move your hand up the leg along the tibia's sharp crest; what in humans would be called the shin. As your hand approaches the stifle, or the "knee" the crest becomes very pronounced and then curls around to the outside (laterally). Just inside this curve is a depression. The acupressure point is in this depression. An acupuncturist might insert a needle into this spot, or inject a liquid, but, as Quinn's owners will attest, massaging also stimulates the point. The gastrointestinal tract starts to contract and move (peristalsis) and expels the built up gas before torsion can occur. If torsion has occurred, massaging the spot will not help.

I don't recommend this procedure instead of veterinary treatment, but begun early, or on the way for veterinary treatment, can save your hound's life!

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 1:27 pm 
Neconectat
Moderator

Foarte interesant! Si eu stiu o apasare Ttouch care stimuleaza eliminarea gazelor. O sa incerc sa scriu diseara mai mult, am aplicat-o pe Kito la un moment dat si a dat rezultate de fiecare data cand am facut-o.
Later edit: link-ul pus de monica nu merge, sau la mine nu a mers. Cautat pe google se gaseste.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]