ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Ian 17, 2019 8:53 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Muscatura de capuse la om
MesajScris: Lun Apr 29, 2013 8:27 pm 
Neconectat

Imi dati un sfat, va rog?

am gasit astazi o capusa mica infipta la sotul meu pe o laterala a abdomenului (sa zicem).
am incercat sa o scot dar evident, desi credeam ca ma pricep, nu am reusit decat sa las capul inauntru.
bineinteles ca nu merge cu batul de chibrit...cu fosforul, cu uleiul si alte din astea.
am incercat sa scot capul cu o penseta dar nu am reusit. am pus spirt medicinal. cam pe o raza de 1-1,5 cm in jurul muscaturii e rosu. ce trebuie facut? spuneti-mi daca stiti un sfat adevarat nu doar banuieli.
el zice ca n-are nimic dar n-as vrea sa se agraveze.
Multumesc

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Muscatura de capuse la om
MesajScris: Lun Apr 29, 2013 9:51 pm 
Neconectat

Ar fi trebuit sa mergeti la doctor de urgenta!!! E grav ca nu ai reusit sa scoti capul :( din cate stiu e cel mai pacatos si atentie la evolutia muscaturii!
Nu e de jucat, si in 10 zile analiza de borelia obligatoriu!

Si eu am patit, dar nu a fost asa de infipta, si Ully a tras bine, cu atat mai mult ca e si in timpul sarcinii. Din fericire la mine a ramas un mic punct ca de mscatura de tantar, dar nu s-a infectat sau ceva de genul. Dar sunt ok! Oricum pentru confortul meu, maine ma duc sa fac niste analize de sange si voi face si anticorpii borelia.

Tine-ne la curent!
Multa sanatate!!!

Sus

MesajScris: Mar Apr 30, 2013 7:40 pm 
Neconectat

Mama unui coleg de-al meu a fost muscat de o capusa si dupa cateva saptamani a inceput sa faca febra mare si alte simtome care raceala. Dar nu reusea sa-si revina cat a ajuns la Victor Babes un dr priceput s-a prins ca a fost muscata de capusa si de URGENTA i-a dat medicamentatia necesara. A avut mare noroc era pe ultima suta.. , dar si-a revenit.
Nu este de glumit cu acestea, trebuie urgent mers la doctor. In Bucuresti la Victor Babes sunt specializati in asa ceva.
Multa sanatate. Asteptam vesti bune.

Sus

MesajScris: Mie Mai 01, 2013 8:31 pm 
Neconectat

Cristina Ionescu scrie:
Imi dati un sfat, va rog?

am gasit astazi o capusa mica infipta la sotul meu pe o laterala a abdomenului (sa zicem).
am incercat sa o scot dar evident, desi credeam ca ma pricep, nu am reusit decat sa las capul inauntru.
bineinteles ca nu merge cu batul de chibrit...cu fosforul, cu uleiul si alte din astea.
am incercat sa scot capul cu o penseta dar nu am reusit. am pus spirt medicinal. cam pe o raza de 1-1,5 cm in jurul muscaturii e rosu. ce trebuie facut? spuneti-mi daca stiti un sfat adevarat nu doar banuieli.
el zice ca n-are nimic dar n-as vrea sa se agraveze.
Multumesc

As putea sa vad o poza clara a zonei unde a fost capusa?

Sus

MesajScris: Vin Mai 03, 2013 10:49 am 
Neconectat

Eu nu inteleg ce-i cu capusele astea, de unde vin si ce e de facut. In ultima vreme aud doar de oameni muscati si parca numai discutii despre capuse aud.
Cred ca trebuie sa dezinfectati bine zona cu betadina si sa urmariti ce se intampla. Daca arata rau sau se agraveaza puteti merge oricand la urgente pentru a vedea daca nu e nevoie de o interventie de mica chirurgie ( am vazut cazuri dat toata lumea se pricepe de acum). Analizele, din cate stiu eu, dau multe rezultate fals pozitive. Eu am vrut sa ii fac macar Maiei, desi nu am gasit niciodata o capusa pe ea dar paranoia din mine zice" dar daca...". Am vb la infectioase si asta mi s-a spus, ca nu e foarte concludent rezultatul si e posibil sa o tratez degeaba. In mod uzual, la noi se face profilaxie, mai ales la copii: orice copil muscat primeste Augmentin. Eu cred ca ar fi bine sa facti si voi profilaxie, la adult se face cu Doxiciclina, dar cel mai bine va sfatuieste un infectionist.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 04, 2013 3:15 pm 
Neconectat

si eu am avut una acum cativa ani, pe burta. Am reusit insa sa o scot fara sa ii ramana capul inauntru.. dupa ce am scos-o zona s-a inrosit si m-a mancat cateva zile. Am citit atunci tot ce am gasit pe net apropos de muscaturile de capusa la oameni, si am urmarit evolutia locului - daca roseata se intindea si avea apectul unor cercuri concentrice de culori diferite, era rau, pentru ca asta se intampla daca capusa transmitea Lyme. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Erythema_migrans - genul asta de eritem poate sa apara oricand de la o zi la o luna de la momentul muscaturii, dupa cum scrie in articol, si singura cauza pentru aparitia sa este infectia cu borrelia)
Un prieten de-al meu a patit aceeasi chestie, insa ca si in cazul vostru, capul a ramas acolo. (pe gat a avut-o). S-a infectat urat, si s-a dus la spital, i l-au scos chirurgical si i-au dat sa ia antibiotice o saptamana.

Parerea mea e ca ar trebui sa mergeti la medic sa scoata capul capusei, chiar daca sotul tau spune ca e ok, ca sa evitati o infectie locala, sa urmariti evolutia muscaturii, si acordati atentie maxima la orice poate fi un simptom de boala - fie cauzata de un tip de borrelia, fie de virusi sau protozoare pentru care capusa poate fi vector. Pentru ca din pacate nemernicele pot transmite o serie intreaga de boli, nu doar Lyme (meningoencefalita, babesioza, febra hemoragica, febra recurenta)

Va tin pumnii sa fie totul ok!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]