ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Oct 16, 2019 8:09 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Babesioza
MesajScris: Joi Mar 28, 2013 10:57 pm 
Neconectat

altamiravet scrie:
Testul de certitudine pentru diagnosticarea babesiozei se face prin examinarea unei lame la microscop.
Nu stiu daca are sens sa stresati cainele cu testul daca nu va prezenta niciun semn de boala.
Daca trec 2 saptamani si totul e ok, nu are sens sa va faceti griji :)

am si eu doua intrebari: in afara de deparazitare externa, exista vreo alta metoda de preventie pentru babesioza? de ex. vaccinare - am vazut o reclama pentru vaccin impotriva bolii lyme (nu stiam ca exista si la caini o astfel de boala; stiam doar de oameni ca o pot contracta)

care este riscul de a fi muscat de capuse in momentul in care se incearca inlaturarea uneia de pe caine? eu personal nu am avut de a face cu asa ceva pana acum.

multumesc.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 11:37 pm 
Neconectat

Chestia cu vaccinul din cate stiu e o mare teapa. Trebuie facut o data la 6 luni, e scump, si rezultatele sunt indoielnice. Pe langa faptul ca nu omoara toate tipurile de babesia, cainele ajunge sa aiba virusul in sange si poate ramae purtator al bolii si imiplicit sa o transmita.

De muscat capusa nu are timp sa te muste, ca nu o tii atat in mana. :) nu e un fel de viespe, sa aiba reactii atat de prompte. Riscul este sa iti ajunga pe piele patogenii pe care ii transporta, de asta se recomanda sa porti manusi de cauciuc cand scoti asa ceva. si fireste, sa nu o tii in pumn pana apuca ea sa isi infiga trompa aia dezgustatoare..

:D eu am avut o capusa odata... luata de la tara, am observat-o seara cand am ajuns acasa si m-am bagat in dus. Horror! Am sarit din cada ca arsa, cu apa pe mine, si am inceput sa ma agit ca nebuna prin casa... Am facut o criza de nervi de rade si acum mama de mine cand isi aduce aminte cum faceam ca toate dihaniile la telefon. Nu doare, nici nu o simti pana nu o scoti... dupa aia e alta poveste.. nici pe caini nu ii doare, de aia e important sa ii cauti tu, e putin probabil sa inceapa ei sa se scarpine si sa iti arate ca au ceva..

Sus

MesajScris: Vin Mar 29, 2013 2:18 pm 
Neconectat

Irina A scrie:
Chestia cu vaccinul din cate stiu e o mare teapa. Trebuie facut o data la 6 luni, e scump, si rezultatele sunt indoielnice. Pe langa faptul ca nu omoara toate tipurile de babesia, cainele ajunge sa aiba virusul in sange si poate ramae purtator al bolii si imiplicit sa o transmita.

Mi-as fi dorit sa apara si pe piata din Romania vaccinul Nobivac Piro.Vaccinul nu este deloc o teapa, doar ca functioneaza putin altfel decat alte vaccinuri, deoarece este constituit pe baza unei culturi parazitare si nu virale asa cum se intampla de obicei.Nu avem ce discuta de virus aici pentru ca Babesia este un parazit!!!

Vaccinul este eficace atunci cand e vorba de infestarea cu Babesia canis, de altfel cel mai des intalnita la caine.E adevarat ca vaccinul nu ofera imunitate impotriva infestarii cu babesii, dar cainii vaccinati nu mai sunt in pericol sa moara!!!! Vor face o forma usoara a bolii, care de regula va trece de la sine, fara a fi nevoie de tratament.Cainii vaccinati vor fi feriti de anemia atat de grava care insoteste aceasta boala.

Din pacate, pe langa Babesia canis, la caine se mai intalneste si Babesia gibsoni si este adevarat ca vaccinul nu ofera protectie impotriva acesteia.Se pare insa ca infestatia cu Babesia gibsoni este mai rara decat cea cu Babesia canis.

Cainii care trec prin boala oricum raman purtatori de babesii in sange, insa transmiterea bolii nu se face de la un caine bolnav/putator la altul ci numai prin intermediul capuselor infestate cu paraziti

Am avut ocazia sa fiu in posesia unor doze de vaccin acum cativa ani, astfel ca am putut sa-mi vaccinez cainii pe care ii aveam atunci.Am stat foarte linistita si nu am avut probleme si nici reactii adverse, cu exceptia unor noduli la locul de vaccinare care s-au retras la maxim 14 zile de la administarea vaccinului.

Stiu ca in datele care exista pe internet informatia este aceea trebuie fac vaccinul trebuie facut din 6 in 6 luni, insa anul trecut aflasem ca s-au facut imbunatatiri la acest aspect si vaccinul ar oferi imunitate pe o perioada de 1 an.

Marele dezavantaj al acestui vaccin este costul, care e destul de piperat.Sper sa fie posibil ca anul acesta sa pot aduce niste doze de vaccin, asa ca ii rog pe cei interesati sa imi trimita mesaj privat.In primul an se fac doua doze la distanta de 3 saptamani una de cealalta.Nu se vaccineaza cainii bolnavi si femelele in calduri, gestatie, lactatie.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 30, 2013 9:28 pm 
Neconectat

Am cautat acest produs si este scumpicel dar cred ca se merita avand in vedere amploarea care a luat-o aceasta babesioza cu care ne confruntam si noi .
Ce parere aveti dupa terminarea tratamentului cam la ce interval am putea sa-i administram acest vaccin?
M-am interesat deja ''peste hotare'' :D, si ma bate tare rau gandul sa procur acest vaccin.
Aveti idee, este necesar un transport special (la rece) sau nu are importanta in afara de faptul sa nu se sparga?

Sus

MesajScris: Dum Mar 31, 2013 1:08 am 
Neconectat

in general la vaccinuri este foarte importanta temperatura la care sunt transportate. Cred ca si Monica va confirma asta..
Cum se mai simte micuul?

Sus

MesajScris: Dum Mar 31, 2013 1:10 am 
Neconectat

altamiravet scrie:

Testul de certitudine pentru diagnosticarea babesiozei se face prin examinarea unei lame la microscop.
Nu stiu daca are sens sa stresati cainele cu testul daca nu va prezenta niciun semn de boala.
Daca trec 2 saptamani si totul e ok, nu are sens sa va faceti griji :)

Ok, am sa am rabdare, dar stau cu ochii pe ea.. pe 10 aprilie se implinesc 2 saptamani. Uf, ce mult mi se pare pana atunci...

Sus

MesajScris: Dum Mar 31, 2013 1:38 am 
Neconectat

Kenzo scrie:
Am cautat acest produs si este scumpicel dar cred ca se merita avand in vedere amploarea care a luat-o aceasta babesioza cu care ne confruntam si noi .
Ce parere aveti dupa terminarea tratamentului cam la ce interval am putea sa-i administram acest vaccin?
M-am interesat deja ''peste hotare'' :D, si ma bate tare rau gandul sa procur acest vaccin.
Aveti idee, este necesar un transport special (la rece) sau nu are importanta in afara de faptul sa nu se sparga?

As lasa sa treaca o luna de la terminarea tratamentului si bineinteles ca l-as administra numai dupa ce in prealabil au iesit bine toate analizele de sange.

Transportul oricarui vaccin trebuie facut cu mare grija, la rece, la o temperatura de 2-8 grade C

Sus

MesajScris: Dum Mar 31, 2013 10:56 am 
Neconectat

Eu stiu cazuri in care semnele de babesioza au aparut intr-un moment in care nu se putea ajunge la medic si cainele a murit. Atunci multi au spus ca e mai prudent sa se faca analize chiar dc pare sanatos.
Suki nu a dat semne de boala, la 14 zile de cand am gasit capusa era perfecta. E posibil sa fi fost doar purtator? Era ok sa ramana asa, purtatoare? Eu nu m-as simti impacata sa stiu ca poate transmite, chiar si indirect, boala, si nici nu stiu daca purtatorii raman sanatosi sau nu pica la prima problema a imunitatii. Cum e mai bine?

Sus

MesajScris: Dum Mar 31, 2013 2:44 pm 
Neconectat

deea112 scrie:
Eu stiu cazuri in care semnele de babesioza au aparut intr-un moment in care nu se putea ajunge la medic si cainele a murit. Atunci multi au spus ca e mai prudent sa se faca analize chiar dc pare sanatos.
Suki nu a dat semne de boala, la 14 zile de cand am gasit capusa era perfecta. E posibil sa fi fost doar purtator? Era ok sa ramana asa, purtatoare? Eu nu m-as simti impacata sa stiu ca poate transmite, chiar si indirect, boala, si nici nu stiu daca purtatorii raman sanatosi sau nu pica la prima problema a imunitatii. Cum e mai bine?

Am mai citit ce ati scris si in alte postari legat de prezenta babesiilor in sange cand i s-a facut analiza lui Suki.Sunt sceptica asupra faptului ca Suki a fost infestata cu Babesia.
Babesioza nu este o boala care sa fie asimtomatica sau cainele sa treaca prin boala fara sa manifeste niciun semn, la prima infestare.Intervalul de 14 zile cat a trecut de la momentul observarii capusei si pana la efectuarea analizelor a fost suficient pentru a se declansa semnele clinice ale bolii.I s-a facut si hemoleucograma atunci?
In literatura se spune, cel putin in cazul tratamentului cu Imizol sau alte substante injectabile, ca Babesia ramane in sange la un nivel scazut si ca in momente de scadere de imunitate sau atunci cand organismul este mai sensibil boala poate izbucni din nou.
Atunci cand utilizam si eu Imizolul, adevarul este ca am avut cateva cazuri in care cainii au facut si a doua oara babesioaza la cateva luni sau chiar dupa 1 an de la primul episod de babesioza.La vremea aceea am pus acest lucru pe seama faptului ca a avut loc o a doua infestare cu Babesia, dar apoi, mai tarziu si dupa ce am pus cap la cap istoricul acelor cazuri, am ajuns la concluzia ca de fapt a fost o noua rabufnire a bolii pentru ca organismul ramasese infestat cu Babesii.
Nu am patit acest lucru la niciunul dintre cazurile in care am folosit ca tratament Clindamicina.
A trecut mai bine de un an de cand folosesc in tratarea babesiozei numai Clindamicina.
In acest rastimp numai la un singur caz raspunsul pacientului nu a fost cel asteptat si la 9 zile de la debutul bolii a trebuit sa administrez si Imizol.
Acum aproximativ 2 saptamani am avut un caz de Babesioza la o catea batrana si care a fost adusa dupa 3 zile de la debutul bolii, intr-o stare clinica dezastruoasa si cu niste valori la hematocrit si hemoglobina atat de proaste incat, sincer, i-am inceput tratamentul mai mult ca sa stau cu constiinta impacata, sa nu zic ca nu am incercat.Eram aproape sigura ca a doua zi nu va mai veni la tratament pentru ca va muri.Cu toate astea evolutia a fost excelenta si cateaua este bine merci.Bineinteles ca in cazul ei revenirea a fost mai greoaie, mai ales ca prezenta si icter pronuntat (mucoasele si toata pielea erau galbene).

Sus

MesajScris: Dum Mar 31, 2013 4:06 pm 
Neconectat

Nici eu nu prea cred ce a fost cu rezultatele de atunci. A avut si hemoleucograma si parea sa fie si o anemie, cel mai ciudat era ca avea trombocite f putine, spre inexistente ( desi cainele a fost intepat de vreo trei ori ina cea zi pana s-a nimerit ca lumea vena si sangerarea s-a oprit repede). Acum nu stiu ce au facut aia de la FMV, eu citisem pe forum cazuri de purtatori ( in aceeasi casa, de exemplu, a murit un caine si apoi au fost dusi si ceilalti doi la analize, erau ambii infestati fara semne de boala). Asa se recomanda atunci, asa am facut si eu.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]