ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Dec 12, 2019 7:13 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Babesioza
MesajScris: Dum Mar 24, 2013 10:00 pm 
Neconectat

Mda ..m-am lamurit si cu asta deci toto una din cele dou specificate mai sus o sa abordez..
Multumim mult pt. sfaturi :)

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 4:22 pm 
Neconectat

Foarte utile sfaturi! Multumim
Ce parere aveti despre dispozitivele cu ultrasunete contra capuselor, credeti ca sunt eficiente?
eu i-am pus lui Aky in ultimii doi ani si n-am avut probleme. a fost doar o intamplare sau sunt ok?

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 5:03 pm 
Neconectat

Cam cat de mare ajunge o capusa dupa 24 de ore oare? Azi am luat una de pe Arisa... era desprinsa, dar destul de grasuna. Am folosit Frontline, ultimul i l-am pus acum 12 zile dar tot am emotii.. :(

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 7:03 pm 
Neconectat

Cristina Ionescu scrie:
Foarte utile sfaturi! Multumim
Ce parere aveti despre dispozitivele cu ultrasunete contra capuselor, credeti ca sunt eficiente?
eu i-am pus lui Aky in ultimii doi ani si n-am avut probleme. a fost doar o intamplare sau sunt ok?

Nu am folosit niciodata un asemenea dispozitiv, asa ca nu pot sa-ti spun daca cel utilizat de tine a fost eficient sau a fost doar o intamplare.Stiu de mult timp de existenta acestor dispozitive, dar nu am avut curajul sa folosesc la cainii mei, dar nici sa-l recomand altora, tocmai pentru ca am o oarece neincredere si astept sa primesc mai multe semnale de la cei care le-au folosit ca sa stiu ca intr-adevar functioneaza.

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 7:11 pm 
Neconectat

Irina A scrie:
Cam cat de mare ajunge o capusa dupa 24 de ore oare? Azi am luat una de pe Arisa... era desprinsa, dar destul de grasuna. Am folosit Frontline, ultimul i l-am pus acum 12 zile dar tot am emotii.. :(

Banuiesc ca cea despre care vorbesti tu este o femela din specia de capuse Ixodes ricinus, pentru ca femelele acestei specii au abilitatea de a-si modifica foarte mult volumul atunci cand sunt hranite.In functie de stadiul de dezvoltare al capusei (larva, nimfa, adult) intr-un timp de 3-8 zile femela speciei Ixodes ricinus isi poate modifica volumul de 100 de ori.Este cam imposibil sa poti aprecia dupa marime cat de mult a fost infipta capusa (asta daca a fost infipta) tocmai din cauza diferitelor stadii pentru ca de la larva la adult se hranesc de la gazda.Dupa hranire, coboara de pe gazda si naparlesc, trecand in stadiul urmator, apoi cauta o alta gazda pentru a se hrani, etc.Tot in functie de stadiu, capusa se hraneste de la gazda un interval cuprins intre 3-8 zile.
Nu trebuie neaparat sa intri in panica, mai ales ca nu ai gasit capusa infipta.E posibil ca abia sa fi trecut intr-un anumit stadiu si sa fi fost in cautarea unei alte gazde pentru a se hrani si a trece in stadiul urmator.

Sus

MesajScris: Mie Mar 27, 2013 9:48 pm 
Neconectat

da, de-aia era.. avea corpul cam de 6 mm lungime deja.. m-am gandit ca se hranise, daca era asa umflata.. Plus ca s-a scarpinat de vreo 2 ori Arisa in zona in care am gasit si blestematia aia.
Urasc perioada asta. Poate sunt eu paranoica, insa asociez numarul crescut de capuse si cu venirea turmelor de oi pe langa orase, ca se apropie Pastele..

Ai mei au insistat sa stau linistita, pentru ca nu e nici prima nici a zecea oara cand se intampla, si datorita Frontline-ului nu se va intampla nimic. Adevarul e ca stiu de la ei ca s-a mai intaplat la Ursu si Tora pe parcursul anilor.. de cateva eram si eu la ei si am vazut.. dar deh, oricat de mult tin la ei, Arisa e marea mea iubire, ca sa zic asa..

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 9:52 am 
Neconectat

Irina, prima capusa pe care am vazut-o in viata mea era de marimea unei masline mai "rahitice" sau boaba de strugure mare. Eram in bucatarie intr-o dimineata ( Suki avea 1 an si ceva) si am vazut ceva relativ "scarbos" pe jos, ca de obicei in astfel de situatii chem sotul pentru a identifica obiectul scarbos necunoscut. Eu ma gandeam la ceva alimetar, cum am scris mai sus, dar el a ridicat chestia aia si a spus ca sigur e capusa bine hranita, ca are picioruse. Am vazut si eu piciorusele, panica mare, capusa a plecat in WC dar pe Suki am luat-o la cautat. Am gasit si noi locul unde fusese prinsa, undeva pe fund, cred ca s-a prins cat facea pipi. Nu vreau sa te sperii, dar noi atunci am dus-o la analize ( cred ca la 10-14 zile de la descoperirea animalului oribil) si a iesit ca ar avea babesii in sange. Nu a manifestat nici o forma de boala, totusi a facut Imaverol, asta la FMV. Eu am mari dubii in ceea ce priveste FMV Iasi, experiente neplacute si diagnostice gresite, totusi proful de acolo se jura cu mana pe inima ca a vazut asta la microscop ( culmea e ca tot el ne linistea cand am dus-o, ca arata cainele prea bine ca sa aiba ceva, ca e mai mult pentru siguranta sa facem analize). La noi in oras sunt si ff multe cazuri, mai ales in locurile cu multi caini iar noi o scoteam pe Suki in locuri unde ieseau majoritatea cainilor din cartier plus vreo 10 maidanezi de-ai locului.
Poate, tot pentru linistea familiei, ii faceti analize ceva mai incolo.

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 2:22 pm 
Neconectat

Multumesc Deea,
Da, iau foarte serios in calcul analizele petru chestia asta.

Am citit mai mult zilele astea, tot mai multi recomanda tratament cu Clindamicina in locul celui cu Imazol..
Sper sa nu fie cazul, totusi...

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 9:43 pm 
Neconectat

deea112 scrie:
Irina, prima capusa pe care am vazut-o in viata mea era de marimea unei masline mai "rahitice" sau boaba de strugure mare. Eram in bucatarie intr-o dimineata ( Suki avea 1 an si ceva) si am vazut ceva relativ "scarbos" pe jos, ca de obicei in astfel de situatii chem sotul pentru a identifica obiectul scarbos necunoscut. Eu ma gandeam la ceva alimetar, cum am scris mai sus, dar el a ridicat chestia aia si a spus ca sigur e capusa bine hranita, ca are picioruse. Am vazut si eu piciorusele, panica mare, capusa a plecat in WC dar pe Suki am luat-o la cautat. Am gasit si noi locul unde fusese prinsa, undeva pe fund, cred ca s-a prins cat facea pipi. Nu vreau sa te sperii, dar noi atunci am dus-o la analize ( cred ca la 10-14 zile de la descoperirea animalului oribil) si a iesit ca ar avea babesii in sange. Nu a manifestat nici o forma de boala, totusi a facut Imaverol, asta la FMV. Eu am mari dubii in ceea ce priveste FMV Iasi, experiente neplacute si diagnostice gresite, totusi proful de acolo se jura cu mana pe inima ca a vazut asta la microscop ( culmea e ca tot el ne linistea cand am dus-o, ca arata cainele prea bine ca sa aiba ceva, ca e mai mult pentru siguranta sa facem analize). La noi in oras sunt si ff multe cazuri, mai ales in locurile cu multi caini iar noi o scoteam pe Suki in locuri unde ieseau majoritatea cainilor din cartier plus vreo 10 maidanezi de-ai locului.
Poate, tot pentru linistea familiei, ii faceti analize ceva mai incolo.

Cred ca Imizol i s-a facut si nu Imaverol :)

Sus

MesajScris: Joi Mar 28, 2013 9:45 pm 
Neconectat

Irina A scrie:
Multumesc Deea,
Da, iau foarte serios in calcul analizele petru chestia asta.

Am citit mai mult zilele astea, tot mai multi recomanda tratament cu Clindamicina in locul celui cu Imazol..
Sper sa nu fie cazul, totusi...

Testul de certitudine pentru diagnosticarea babesiozei se face prin examinarea unei lame la microscop.
Nu stiu daca are sens sa stresati cainele cu testul daca nu va prezenta niciun semn de boala.
Daca trec 2 saptamani si totul e ok, nu are sens sa va faceti griji :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]