ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Ian 16, 2019 3:09 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Muscatura de caine
MesajScris: Lun Oct 15, 2012 8:30 pm 
Neconectat
Site Admin

Nu stiu cum de nu m-am gandit sa fac topicul pana acum, preventiv. Acum il fac obligat.
Pe scurt, am fost muscat. Nu-mi dau seama daca de Akiko sau de ciobanescul carpatin/mioritic (habar n-am, nu-i deosebesc...pe ei, pe ciobanesti). Ala era liber pe strada, stapanul (un betivan) pe la vreo 15 m, si a venit direct la Akiko. Violenti si Akita, nu gluma, n-as fi pariat toti banii pe ala... :)
Cert e ca am o urma pe pulpa piciorului, am facut antitetanos si trebuie sa urmaresc cainele celalalt sa fie in viata si peste 2 saptamani. Altfel fac si antirabic.
Ca si prescriptie am inflamator de 3 ori pe zi x 5 zile (Nurofen), se ia dupa ce mananci.
Daca dupa o zi rana e mai urata, voi lua antibiotic Ospen tot de 3 ori pe zi x 5 zile dar pe nemancate.
Rana se curata cu apa si sapun iar apoi cu Betadina sau Rivanol.
Va doresc sa intrati in acest topic doar asa... :lol:

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Muscatura de caine
MesajScris: Lun Oct 15, 2012 9:07 pm 
Neconectat
Moderator

Bun venit in lumea posesorilor de akita :-))) Eu am scapat pana acum, dar Nelu si-a luat-o. Te sfatuiesc serios sa depui plangere pentru faptul ca ai fost atacat pe strada de un caine fara lesa - asa cum prevede legea.

O sa doara ca naiba, atentie maxima la infectii si nu iti mai subaprecia cainele. Este akita, oricat de echilibrata ar fi, raspunde la provocari :-) Ea are vreo urma?

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 9:19 pm 
Neconectat
Site Admin

Nu are, e doar suparata ca nu am lasat-o sa-si termine lupta. :lol:

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 9:47 pm 
Neconectat

uff ce veste :( sa te faci bine Robert! Eu incerc sa evit pe cat de mult ameititi astia de stapani care-si lasa cateii liber.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 10:14 pm 
Neconectat

Sanatate multa Robert!
of, cat o sa mai scriem de aceste evenimente neplacute...din vina unor bolnavi mintal pentru ca inconstienti nu-i pot numi.
daca acesti oameni traiesc liberi printre noi de ce ne mai miram de cainii lor?

Sus

MesajScris: Mar Oct 16, 2012 11:04 am 
Neconectat

Multa sanatate, va dorim!

Sus

MesajScris: Mar Oct 16, 2012 2:00 pm 
Neconectat

Imi pare rau. Sper sa va faceti bine cat mai repede.
P.S.: Akita trebuie inregistrat la politie?

Sus

MesajScris: Mar Oct 16, 2012 4:24 pm 
Neconectat

Andreea Hachi scrie:
P.S.: Akita trebuie inregistrat la politie?

Nu. Nu face parte din categoria raselor "periculoase".

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

MesajScris: Joi Ian 17, 2013 12:41 am 
Neconectat

robert scrie:
Nu stiu cum de nu m-am gandit sa fac topicul pana acum, preventiv. Acum il fac obligat.
Pe scurt, am fost muscat. Nu-mi dau seama daca de Akiko sau de ciobanescul carpatin/mioritic (habar n-am, nu-i deosebesc...pe ei, pe ciobanesti). Ala era liber pe strada, stapanul (un betivan) pe la vreo 15 m, si a venit direct la Akiko. Violenti si Akita, nu gluma, n-as fi pariat toti banii pe ala... :)
Cert e ca am o urma pe pulpa piciorului, am facut antitetanos si trebuie sa urmaresc cainele celalalt sa fie in viata si peste 2 saptamani. Altfel fac si antirabic.
Ca si prescriptie am inflamator de 3 ori pe zi x 5 zile (Nurofen), se ia dupa ce mananci.
Daca dupa o zi rana e mai urata, voi lua antibiotic Ospen tot de 3 ori pe zi x 5 zile dar pe nemancate.
Rana se curata cu apa si sapun iar apoi cu Betadina sau Rivanol.
Va doresc sa intrati in acest topic doar asa... :lol:

Imi pare rau ca ai patit necazul, dar nu intra in panica!Bine ca nu s-a intamplat ceva mai grav
E lesne de inteles ca din cauza meseriei mele se intampla sa ma aleg din cand in cand cu zgarieturi, muscaturi.Pe cele superficiale aproape ca nu le mai iau in seama si ma limitez doar la spalatul energic cu apa si sapun si eventual dezinfectare cu apa oxigenata ( are rol si in a opri sangerarea).

Cand e vorba de rani mai serioase, cum au fost cele de acum un an, cand am avut o mana si un picior muscate rau de tot, aplic exact tratamentul pe care il aplic si pacientilor mei patrupezi si functioneaza de minune :)
Singurul inconvenient ca ambele medicamente pe care le folosesc ustura al naibii de rau.Mai precis, dupa ce ma spal bine cu apa si sapun, aplic pe rana Eter Iodoformat si apoi Spray Terramycin (are antibiotic).Spray-ul are dezavantajul ca, din cauza albastrului de metilen pe care il contine, coloreaza zona unde este aplicat si poate colora si hainele (iese la spalat), insa isi face treaba atat de bine, incat acest inconvenient nu mai conteaza.

Am aplicat acest tratament si la alti bipezi si nu a mai fost nevoie sa ne ciuruim stomacul cu antiinflamatoare si antibiotice :)

Sus

MesajScris: Joi Ian 17, 2013 1:36 am 
Neconectat
Site Admin

:lol:
Multumesc de raspuns, e bine de stiut.
Pt dureri musculare aplic deja Eqvagel (pt cai si caini), la muscaturi de caine, aplic tratament de caine. Zau daca nu atunci cand ma imbolnavesc, iti fac o vizita Monica. Am numai avantaje fata de spital: nu stau ore in sir la coada, nu imi cere nimeni sa vada daca am platit contributiile de sanatate, sigur ies si mai ieftin... :lol:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]