ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Aug 21, 2019 5:32 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Schema de vaccinare
MesajScris: Dum Ian 15, 2012 8:10 pm 
Neconectat

Ma intrebam daca e periculos din 2 puncte de vedere, adica: daca poate avea vreo reactie adversa (avand in vedere sistemul lor imunitar mai deosebit) si daca poate sa nu faca anticorpi. Puiutul de akita pe care urmeaza sa-l iau din Ungaria saptamana viitoare a primit o chema ciudata de vaccinare: la 7 saptamani si jumatate - Vanguard Plus 7, la 9 saptamani jumatate - Biocan. Raspunsul crescatoarei la intrebarea mea de ce a primit vaccinuri diferite a fost: "The biocan is not the safest one, the best is if they get two different product injections because it has more effect". Si, ceea ce ma deruteaza acum si mai mult este: ce vaccin as putea sa-i fac la a treia vaccinare?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 8:51 pm 
Neconectat

Alina scrie:
Ma intrebam daca e periculos din 2 puncte de vedere, adica: daca poate avea vreo reactie adversa (avand in vedere sistemul lor imunitar mai deosebit) si daca poate sa nu faca anticorpi. Puiutul de akita pe care urmeaza sa-l iau din Ungaria saptamana viitoare a primit o chema ciudata de vaccinare: la 7 saptamani si jumatate - Vanguard Plus 7, la 9 saptamani jumatate - Biocan. Raspunsul crescatoarei la intrebarea mea de ce a primit vaccinuri diferite a fost: "The biocan is not the safest one, the best is if they get two different product injections because it has more effect". Si, ceea ce ma deruteaza acum si mai mult este: ce vaccin as putea sa-i fac la a treia vaccinare?

Raspunsul crescatoarei m-a bulversat total.Pai daca si ea admite ca Biocan nu este un vaccin sigur, daca tot tinea neaparat sa faca vaccinuri diferite, de ce nu a ales o marca buna???
Apoi, ca sa intelegi de ce am spus pe alt topic ca schema de vaccinare de mai sus este un dezastru o sa dau niste explicatii.
In general puii au un sistem imunitar slab, imatur si nu raspunde intotdeaua conform asteptarilor, de aceea exista cazuri cand, chiar daca s-au respectat toate regulile, chiar daca s-au folosit vaccinuri bune si atatea cate trebuie, sunt pui care fac una sau mai multe dintre bolile pentru care au fost vaccinati.
Apoi, se stie ca sunt rase care stau prost cu imunitatea pentru ca la nivelul ei exista anumite deficiente.Printre aceste rase se numara si Akita, deci in cazul acestor caini cu atat mai mult trebuie sa fie acordata toata grija atunci cand se fac vaccinuri, atunci cand se administreaza unele substante, etc.
Vaccinul este un produs biologic care odata introdus in organism il pune pe acesta la treaba si anume il pune sa fabrice armele de aparare (anticorpii) impotriva bolilor pentru care a fost vaccinat.Pentru ca aceste arme sa fie eficiente in cazul in care organismul vine ulterior in contact cu virusul, ele trebuie sa fie in numar crescut.Este imperios necesar ca primul vaccin care se administreaza la pui sau fie unul monovalent sau bivalent pentru ca asta inseamna ca el se va axa sa produca arme de aparare pentru una sau doua boli.In momentul in care vaccinarea se face cu un vaccin polivalent cu 5,6 sau 7 valente sistemul imunitar va fi fortat sa fabrice arme pentru toate aceste boli si sistemul imunitar fiind unul slab si imatur nu va reusi sa fabrice aceste arme in numar suficient pentru a proteja organismul de respectivele boli.
Sincer, nu stiu ce sa-ti raspund la ultima intrebare pentru ca eu nu folosesc niciuna dintre marcile de vaccinuri pe care le are puiul tau.
Sfatul care imi vine in minte acum este sa vorbesti cu crescatoarea sa nu-i mai faca alt vaccin, si apoi, dupa ce puiul va ajunge la tine sa-i faci un vaccin bivalent si apoi la interval de 2 saptamani unul polivalent de la firma Nobivac.

Sus

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 9:15 pm 
Neconectat

Nu-i va mai face alt vaccin. Urmatorul il va primi dupa ce vine. Multumesc mul pentru sfat. Cred ca e cea mai buna optiune. La cate zile dupa ce vine ar trebui vaccinat, astfel incat sa nu fie prea mult pt. el, avand in vedere stresul schimbarii locuintei si stapanului?

Sus

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 9:26 pm 
Neconectat

Alina scrie:
Nu-i va mai face alt vaccin. Urmatorul il va primi dupa ce vine. Multumesc mul pentru sfat. Cred ca e cea mai buna optiune. La cate zile dupa ce vine ar trebui vaccinat, astfel incat sa nu fie prea mult pt. el, avand in vedere stresul schimbarii locuintei si stapanului?

E ok sa fie vaccinat in cateva zile de la sosire pentru ca sunt convinsa ca il va astepta un mediu cald si prietenos in noua casa.

Sus

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 9:43 pm 
Neconectat

OK, multumesc mult pt. sfaturi!

Sus

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 10:58 pm 
Neconectat

Alina scrie:
OK, multumesc mult pt. sfaturi!

Cu multa placere!

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 12:23 pm 
Neconectat

Sunt veterinari care recomanda efectuarea unui rapel la varsta de 6 luni la vaccinul polivalent (adica polivalent cu antirabic la 12 saptamani si apoi polivalent cu antirabic la 6 luni). Este sau nu este necesar acest rapel? (nu la akita, ci la toate rasele, in general)

Sus

MesajScris: Mie Ian 18, 2012 1:13 pm 
Neconectat

Alina scrie:
Sunt veterinari care recomanda efectuarea unui rapel la varsta de 6 luni la vaccinul polivalent (adica polivalent cu antirabic la 12 saptamani si apoi polivalent cu antirabic la 6 luni). Este sau nu este necesar acest rapel? (nu la akita, ci la toate rasele, in general)

Nu numai ca nu e necesar dar e o mare idiotenie sa faci rapel mai ales la antirabic.Ma refer la orice rasa!!! In aceasta recomandare sunt, din pacate, doar ratiuni comerciale!!!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]