ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Lun Mar 18, 2019 11:30 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Schema de vaccinare
MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 12:04 am 
Neconectat

Care este schema de vaccinare recomandata la akita?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Schema de vaccinare
MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 12:10 am 
Neconectat

Alina scrie:
Care este schema de vaccinare recomandata la akita?

O sa scriu aici schema de vaccinare pe care o fac eu si marca vaccinurilor pe care le folosesc eu.

7-8 saptamani - vaccin divalent (Nobivac Puppy DP)
9-10 saptamani - vaccin polivalent (Nobivac DHPPi+L)
11-12 saptamani - vaccin polivalent (Nobivac DHPPi+L)
5-6 luni vaccin antirabic (Nobivac Rabies)

Sus

MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 10:27 am 
Neconectat

Multumesc frumos!

Sus

MesajScris: Dum Ian 08, 2012 3:23 pm 
Neconectat

Alina scrie:
Multumesc frumos!

Cu multa placere!

Sus

MesajScris: Dum Ian 08, 2012 7:04 pm 
Neconectat
Moderator

Toti puiutii nostri au fost vaccinati asa si nu au avut nicio reactie adversa. Singura mentiune ar fi antirabicul - cu cat mai tarziu cu atat mai bine.

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 11:05 pm 
Neconectat

Perfect de acord cu schema, din pacate cel mai problematic e antirabicul, uneori e inevitabil sa se faca devreme vaccinarea, din ratiuni de natura legala, mai ales in cazul in care cainele e trasnportat international. Desigur trebuie consultata legislatia statelor tranzitate pt a nu aparea surprize.

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 11:42 pm 
Neconectat

Ami scrie:
Perfect de acord cu schema, din pacate cel mai problematic e antirabicul, uneori e inevitabil sa se faca devreme vaccinarea, din ratiuni de natura legala, mai ales in cazul in care cainele e trasnportat international. Desigur trebuie consultata legislatia statelor tranzitate pt a nu aparea surprize.

E adevarat ca trebuie sa fim precauti cu vaccinarile, dar varsta de 5-6 luni, indiferent de rasa este ok pentru vaccinarea antirabica.De ani de zile de cand vaccinez caini din toate rasele, nu am avut nici macar o reactie adversa de la vaccinul antirabic, pentru ca vaccinul antirabic (ma refer la vaccinul antirabic produs de firmele straine) este facut pe baza unei tulpini inactivate(omorate).La multi caini am facut vaccinul antirabic la varsta de 3 luni si iarasi nu am avut niciun fel de problema.Oricum, in cazul in care puiul pleaca cu avionul, teoretic el nu are voie sa zboare pana la varsta de 3 luni.Bine, asta e in teorie pentru ca stiu ca practic acest lucru nu se respecta tot timpul.
Din pacate, a ramas intiparita problema cu vaccinarea antirabica si cu reactiile adverse grave din cauza vaccinului romanesc cu care se vaccinau in urma cu multi ani cainii.Si intr-adevar in cazul acestui vaccin chiar e o problema pentru ca este facut pe baza unei tulpini vii atenuate.
Nu cred ca in cazul vaccinurilor care sunt facute pe baza tulpinior inactivate este justificat sa mai avem aceeasi teama.

Sus

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 7:31 pm 
Neconectat

E periculos pentru catel sa primeasca vaccinuri succesive de la producatori diferiti?

Sus

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 7:50 pm 
Neconectat

Depinde ce intelegi prin periculos. In general, fiecare producator are schema sa, prin urmare este indicat sa urmezi acea schema cu exact acele vaccinuri. Este vorba despre "continutul" efectiv al vaccinului( nu imi vine alt cuvant acum), tulpinile din el, ideal este ca rapelurile sa fie facute cu aceleasi vaccinuri. Este valabil si la oameni, si la orice specie.

Sus

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 7:53 pm 
Neconectat

Alina scrie:
E periculos pentru catel sa primeasca vaccinuri succesive de la producatori diferiti?

In cazul puilor mai ales, pentru ca acestia au un sistem imunitar imatur si slab, este ideal sa se vaccineze cu vaccinuri provenite de la acelasi producator.Pericolul folosirii mai multor marci de vaccinuri se traduce prin faptul ca este foarte posibil ca oranismul sa nu dezvolte o imunitate optima pentru bolile pentru care a fost vaccinat

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]