ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Mar 21, 2019 7:27 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Ian 07, 2012 12:16 pm 
Neconectat

Multumesc pt precizari, e bine de stiut!

Sus

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 4:41 pm 
Neconectat

Bineinteles ca nu ma supar, Ami, chiar ma bucur ca se discuta si aici. Compatimeam si pe acel forum pe medicii veterinari, cu toate speciile si rasele si tot ce ar mai trebui sa stie ei. Este evident ca nu pot sti tot, sa spunem insa ca ne cred pe cuvant, adica nu vor folosi la animalul nostru substanta X fiindca e pe nu-stiu-ce lista de substante interzise( sau nerecomandate) la rasa respectiva. Problema este: daca medicul nu are inlocuitor la acea substanta, sau daca inlocuitorul nu este la fel de eficient si cainele pateste ceva, nu cumva medicul poate fi tras la raspundere? Ideal ar fi sa dam o declaratie, pe proprie raspundere, ca refuzam un anume tratament.
Alta intrebare pe care mi-o pun este: de ce sunt de evitat acele substante? Exista studii clare( facute respectand normele dupa care se face un studiu adevarat) ale caror concluzii sa fie ceva de genul "in 90% din cazuri s-a intamplat asta, in 50% astalalta", asa cum se intampla cu efectele adverse la medicamente? Nu de alta, dar se pune problema de un raport risc/beneficiu si e bine de stiut, ar fi aiurea sa lasam cainele sa moara doar fiindca, in urma tratamentului, ar fi fost 10% sanse sa ii cada o unghie ( exemplu aberant, sper ca intelegeti ideea).
Asa cum spunea si altamiravet, conteaza mult si modul de administrare, daca acea substanta este interzisa indiferent de aplicare si administrare sau doar administrarea interna poate face rau.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mie Ian 11, 2012 11:02 pm 
Neconectat

deea112 scrie:
Bineinteles ca nu ma supar, Ami, chiar ma bucur ca se discuta si aici. Compatimeam si pe acel forum pe medicii veterinari, cu toate speciile si rasele si tot ce ar mai trebui sa stie ei. Este evident ca nu pot sti tot, sa spunem insa ca ne cred pe cuvant, adica nu vor folosi la animalul nostru substanta X fiindca e pe nu-stiu-ce lista de substante interzise( sau nerecomandate) la rasa respectiva. Problema este: daca medicul nu are inlocuitor la acea substanta, sau daca inlocuitorul nu este la fel de eficient si cainele pateste ceva, nu cumva medicul poate fi tras la raspundere? Ideal ar fi sa dam o declaratie, pe proprie raspundere, ca refuzam un anume tratament.
Alta intrebare pe care mi-o pun este: de ce sunt de evitat acele substante? Exista studii clare( facute respectand normele dupa care se face un studiu adevarat) ale caror concluzii sa fie ceva de genul "in 90% din cazuri s-a intamplat asta, in 50% astalalta", asa cum se intampla cu efectele adverse la medicamente? Nu de alta, dar se pune problema de un raport risc/beneficiu si e bine de stiut, ar fi aiurea sa lasam cainele sa moara doar fiindca, in urma tratamentului, ar fi fost 10% sanse sa ii cada o unghie ( exemplu aberant, sper ca intelegeti ideea).
Asa cum spunea si altamiravet, conteaza mult si modul de administrare, daca acea substanta este interzisa indiferent de aplicare si administrare sau doar administrarea interna poate face rau.

Discutia pe tema acestui subiect este foarte lunga si sper sa pot tine pasul (timpul imi e mare dusman pentru ca nu e niciodata suficient) cu dezbaterile pentru ca banuiesc ca subiectul este interesant pentru toata lumea.
Categoric ca exista studii in momentul in care se pune pe piata un medicament, dar nu stiu daca studiile se fac pentru cainii din fiecare rasa in parte pentru ca mi se pare imposibil.Insa, in urma folosirii respectivelor medicamente apar feed-back-uri din partea proprietarilor si atunci ies la lumina reactiile adverse mai usoare sau mai grave.
De exemplu, in SUA exista acum un produs denumit Proheart 6, a carui substanta activa este moxidectina, si care se foloseste pentru deparazitare interna si preventie in cazul Dirofilariozei.Avantajul acestui produs injectabil ar fi acela ca se face o data la 6 luni si ca ajuta la preventia Dirofilariozei, o boala din ce in ce mai des intalnita.Toate bune si frumoase, numai ca in urma administrarii acestui medicament minune au aparut si nenorocirile.Majoritatea covarsitoare a pacientilor a avut reactii adverse, de la simple alergii pana la moarte.Si pentru ca am vorbit pe pagina anterioara despre moxidectina si despre faptul ca este una din substantele interzise la Akita, trebuie sa stiti ca pacientii din SUA la care s-a administrat produsul erau din diferite rase, ba chiar si metisi.Prin urmare, concluzia mea e ca e bine sa ma feresc de utilizarea produselor bazate pe aceasta substanta activa la caini indiferent de rasa.
Se stie ca sunt rase mai sensibile si rase mai rezistente si sunt de acord ca, cainii din rasele sensibile vor reactiona mai repede si mai grav in urma administrarii unor substante, dar cred ca trebuie sa fim precauti in a administra acele substante chiar si la cainii din rasele mai rezistente pentru ca nu se stie cum va reactiona fiecare individ.
Daca am avut de ales, in cazul anumitor afectiuni, am preferat sa administrez o varianta homeopata injectabila de uz veterinar in locul variantei alopate, si asta nu numai in cazul cainilor din rasa Akita.
Dar, asa cum am spus si intr-o postare anterioara, daca este in joc viata pacientului se incearca orice varianta de salvare a lui, indiferent de mijloace, chiar si cu riscul de aparitie a unor efecte adverse.Totul e ca efectele adverse sa nu fie atat de mari incat sa puna ele insele in joc viata pacientului, adica nu o sa administrez niciodata la niciun caine un medicament care in loc sa-l ajute in vreun fel, il va omori.Ca sa ma fac mai bine inteleasa o sa dau un exemplu pe intelesul tuturor: nu voi administra niciodata glucoza unui diabetic.

Sus

MesajScris: Joi Ian 12, 2012 9:06 am 
Neconectat

Punctul de vedere al medicului veterinar il inteleg foarte bine. De fapt nelamurirea mea era urmatoarea: substantele respective, la anumite rase, au o probabilitate mai mare de a da reactii adverse grave si de asta sunt de evitat? Sau , la acele rase, dau niste reactii oarecum noi, determinate de fapt de vreo gena necunoscuta( sau poate cunoscuta)? Nu stiu daca am fost clara in nedumerirea mea, asa ca dau exemplu: o substanta da, conform studiilor la caini, o reactie alergica grava in 1% din cazuri. S-a constat insa, ca la o anumita rasa acea reactie grava apare la 10% din cazurile tratate. Aici e simplu. Problema mea este, au fost oare cazuri in care exemplare dintr-o anumita rasa au facut o reactie adversa necunoscuta, nespecificata la acel medicament? La oameni, de exemplu, cele cateva rase au particularitatile lor, boli specifice rasei si sensibilitati, la fel ca la animale ( Slava Domnului ca sunt mai putine rase). Exista anumite probleme determinate strict genetic, ca de exemplu un deficit enzimatic ce apare doar la acea rasa si care determina probleme grave, practic inexistente la alti oameni.

Eu nu numai ca am folosit la Suki Stronghold, dar a facut tratament injectabil cu ivermectina, un tratament de altfel agresiv pentru orice caine. Nu a patit nimic, probele hepatice au iesit bune dupa tratament, in rest nu am observat nimic anormal in timpul sau dupa acel tratament.

Bineinteles ca nu astept acum sa imi lamureasca cineva toate dilemele, sunt mai mult curiozitati.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 14, 2012 7:22 pm 
Neconectat

deea112 scrie:
Punctul de vedere al medicului veterinar il inteleg foarte bine. De fapt nelamurirea mea era urmatoarea: substantele respective, la anumite rase, au o probabilitate mai mare de a da reactii adverse grave si de asta sunt de evitat? Sau , la acele rase, dau niste reactii oarecum noi, determinate de fapt de vreo gena necunoscuta( sau poate cunoscuta)? Nu stiu daca am fost clara in nedumerirea mea, asa ca dau exemplu: o substanta da, conform studiilor la caini, o reactie alergica grava in 1% din cazuri. S-a constat insa, ca la o anumita rasa acea reactie grava apare la 10% din cazurile tratate. Aici e simplu. Problema mea este, au fost oare cazuri in care exemplare dintr-o anumita rasa au facut o reactie adversa necunoscuta, nespecificata la acel medicament? La oameni, de exemplu, cele cateva rase au particularitatile lor, boli specifice rasei si sensibilitati, la fel ca la animale ( Slava Domnului ca sunt mai putine rase). Exista anumite probleme determinate strict genetic, ca de exemplu un deficit enzimatic ce apare doar la acea rasa si care determina probleme grave, practic inexistente la alti oameni.

Eu nu numai ca am folosit la Suki Stronghold, dar a facut tratament injectabil cu ivermectina, un tratament de altfel agresiv pentru orice caine. Nu a patit nimic, probele hepatice au iesit bune dupa tratament, in rest nu am observat nimic anormal in timpul sau dupa acel tratament.

Bineinteles ca nu astept acum sa imi lamureasca cineva toate dilemele, sunt mai mult curiozitati.

Sunt valabile ambele variante, adica exista substante care pentru unele rase sunt mai daunatoare decat pentru altele, iar reactiile adverse sunt mai des intalnite sau se manifesta intr-o forma mai grava, dar si substante care la unele rase, sau la indivizii din cadrul unei rase pot determina reactii neprevazute.Apoi, dupa cum am mai spus trebuie luata in considerare si calea de administrare.Un alt lucru important dupa parerea mea este reprezentat de doze sau cat de des se administreaza substanta respectiva.
Dupa parerea mea Strongholdul este un produs care ofera siguranta.Pana acum nu am avut nici macar o reactie adversa indiferent ca l-am aplicat la pui de pisica sau de caine, la adulti de pisica sau de caine din toate rasele.Cu privire la Ivermectina am rezerve si evit cat pot sa folosesc pe cale generala aceasta substanta.Nu am folosit-o niciodata la animalele de companie pe cale injectabila.

Sus

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 9:18 am 
Neconectat

Stiu, ivermectina este foarte controversata, am vazut ca multi medici veterinari o folosesc la caini( intr-o vreme, inainte de Stronghold, citeam pe net ca asta e trat de electie in cazul scabiei), dar sunt si medici ce se ingrozesc numai cand se gandesc la posibilitatea asta. Acum, ca raul e facut, ma bucur doar ca nu a avut efecte adverse puternice. Asta e problema e destul de greu sa-i explici medicului curant ca nu esti de acord cu trat lui, sa ii propui un trat cu care el nu are experienta, mie mi se par astea situatii delicate.

Sus

MesajScris: Dum Ian 15, 2012 8:23 pm 
Neconectat

deea112 scrie:
Stiu, ivermectina este foarte controversata, am vazut ca multi medici veterinari o folosesc la caini( intr-o vreme, inainte de Stronghold, citeam pe net ca asta e trat de electie in cazul scabiei), dar sunt si medici ce se ingrozesc numai cand se gandesc la posibilitatea asta. Acum, ca raul e facut, ma bucur doar ca nu a avut efecte adverse puternice. Asta e problema e destul de greu sa-i explici medicului curant ca nu esti de acord cu trat lui, sa ii propui un trat cu care el nu are experienta, mie mi se par astea situatii delicate.

Nu vreau sa ma hazardez sa afirm cu certitudine ceva pentru care nu sunt sigura, dar chiar daca in cazul lui Suki nu au aparut semnele adverse comune cunoscute a se manifesta in cazul administrarii ivermectinei, ramane totusi un mic procent de probabilitate ca problemele cutanate sa fi fost declansate sau exacerbate de folosirea acestei substante.Am citit intr-un studiu de exemplu despre vasculita cutanata la niste caini, vasculita care a fost indusa de folosirea ivermectinei pe cale orala.De asemenea vasculita cutanata poate sa apara si ca efect secundar in urma vaccinarii antirabice.
Inca nu m-am lamurit complet cum e la caini, dar stiu ca la iepuri si la soareci ivermectina intervine asupra sistemului imunitar.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]