ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Ian 16, 2019 3:10 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Ian 04, 2012 12:57 am 
Neconectat

Ce bine ca avem un veterinar printre noi, mai ales unul foarte bine familiarizat cu akita.
Nu demult am gasit o lista cu medicamente si substante care nu sunt recomandate a fi folosite la akita

http://www.natural-akita.com/JPTeez/htm ... ions2.html

Am inteles ca in cartea scrisa de Barbara Bouyet lista ar putea fi chiar mai lunga.
Daca Selamectina e interzisa, ce as putea folosi pt. deparazitare externa?
Eu la ceilalti caini si la pisici folosesc Stronghold pt. ca am cautat un antiparazitar care sa fie bun si pt. prevenirea dirofilariozei, dar substanta activa e selamectina. In prospect la Advantix am citit ca respinge si omoara tantarii, dar nu scrie clar ca previne dirofilarioza. E la fel de bun? Si, daca salamectina e interzisa, oare permetrina nu poate crea probleme?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mie Ian 04, 2012 10:06 pm 
Neconectat

Alina scrie:
Ce bine ca avem un veterinar printre noi, mai ales unul foarte bine familiarizat cu akita.
Nu demult am gasit o lista cu medicamente si substante care nu sunt recomandate a fi folosite la akita

http://www.natural-akita.com/JPTeez/htm ... ions2.html

Am inteles ca in cartea scrisa de Barbara Bouyet lista ar putea fi chiar mai lunga.
Daca Selamectina e interzisa, ce as putea folosi pt. deparazitare externa?
Eu la ceilalti caini si la pisici folosesc Stronghold pt. ca am cautat un antiparazitar care sa fie bun si pt. prevenirea dirofilariozei, dar substanta activa e selamectina. In prospect la Advantix am citit ca respinge si omoara tantarii, dar nu scrie clar ca previne dirofilarioza. E la fel de bun? Si, daca salamectina e interzisa, oare permetrina nu poate crea probleme?

Multumesc pentru cuvintele de apreciere!

Pe langa faptul ca exista medicamente care nu trebuie utilizate la rasa Akita, trebuie acordata o deosebita atentie schemei de vaccinare a puilor si tipului de vaccin care se administreaza, insa asta e alta discutie pe care avem timp sa o abordam in cadrul altui topic.
Asa cum bine ai remarcat este bine a nu se folosi la Akita selamectina, substanta activa care se regaseste in produsul Stronghold.Desi in privinta eficacitatii impotriva puricilor, produsul Stronghold este excelent, din punctul meu de vedere nu prea se potriveste cu situatia actuala din Romania, cand suntem invadati de capuse, impotriva carora Strongholdul nu da rezultate.
Deocamdata, dupa stiinta mea, nu exista un produs care sa actioneze pe toate tipurile de paraziti(purici, capuse, dirofilaria, raie sarcoptica, raie demodecica, etc) si sa aiba si actiune repelenta pentru tantari.
Indirect, Advantixul previne infestatia cu Dirofilaria, prin faptul ca are, cel putin teoretic, actiune repelenta fata de tanatari, care nu sunt altceva decat gazdele intermediare pentru acest parazit deosbit de periculos, insa din pacate, in ultimul an de zile am avut oarece rateuri cu el.Spun rateuri, pentru ca la 14 zile de la aplicare am gasit purici si capuse pe caini, ba chiar am avut 2 cazuri de babesioza.
Un alt neajuns al produsului Advantix este acela ca da destul de des reactii alergice, mai ales la locul de aplicare, traduse prin mancarime intensa.
Un produs bun care acopera o gama larga de paraziti, dar care, la fel ca si Stronghold, nu acopera capusele este produsul Advocate.
Alegerea produsului cel mai bun trebuie facuta in concordanta atat cu zona in care locuieste cainele, dar si cu sensibilitatea fata de o anumita substanta care e diferita de la individ la individ.

Sus

MesajScris: Mie Ian 04, 2012 11:57 pm 
Neconectat

Am citit si despre Advocate, am inteles ca Moxidectin este Milbemycin B, in lista respectiva apare Milbemycin Oxim, asa ca ma gandesc ca si Advocate ar trebui evitat. Poate ar fi util sa folosesc Advantix si Frontline, poate Frontline sub forma de spray?

Daca la celalalt caine folosesc Stronghold, l-ar putea afecta in vreun fel pe Akita? Iar daca la Akita voi folosi Advantix, ar putea cumva sa-mi afecteze pisicile cand intra in contact cu ele?

O schema de vaccinare mi-ar fi foarte utila (de fapt una de vaccinare si de deparazitare interna), avand in vedere ca peste 2 saptamani si jumatate imi voi primi puiutul de akita. Crescatoarea mi-a spus ca a primit ieri al doilea vaccin Biocan, iar primul a fost acum 2 saptamani, Vanguard Plus7.

Multumesc!

Sus

MesajScris: Joi Ian 05, 2012 12:21 am 
Neconectat

Alina scrie:
Am citit si despre Advocate, am inteles ca Moxidectin este Milbemycin B, in lista respectiva apare Milbemycin Oxim, asa ca ma gandesc ca si Advocate ar trebui evitat. Poate ar fi util sa folosesc Advantix si Frontline, poate Frontline sub forma de spray?

Daca la celalalt caine folosesc Stronghold, l-ar putea afecta in vreun fel pe Akita? Iar daca la Akita voi folosi Advantix, ar putea cumva sa-mi afecteze pisicile cand intra in contact cu ele?

O schema de vaccinare mi-ar fi foarte utila (de fapt una de vaccinare si de deparazitare interna), avand in vedere ca peste 2 saptamani si jumatate imi voi primi puiutul de akita. Crescatoarea mi-a spus ca a primit ieri al doilea vaccin Biocan, iar primul a fost acum 2 saptamani, Vanguard Plus7.

Multumesc!

E adevarat ca Moxidectin este acelasi lucru cu Milbemycin B, insa in cazul acestei substante nu e specificat in lista clar daca e vorba si de produsele care se folosesc pt. uz extern.Sunt mai multe produse pentru deparazitare interna care au ca substanta activa Milbemycin B si inca nu sunt lamurita daca este interzis a se folosi la Akita aceasta substanta activa atat extern, cat si intern.
De exemplu, la rasa Collie este letala ivermectina si cu toate acestea produsul Stronghold, care are ca substanta activa selamectina(o substanta din gama ivermectinelor), poate fi folosit fara probleme, fara sa apara vreo reactie adversa neplacuta.
Categoric nu se intampla nimic cu Akita daca la celalalt caine se aplica Stronghold si nici pisicile nu vor avea de suferit daca la Akita se foloseste Advantix.Singura problema e ca celalalt caine nu va fi protejat contra capuselor.

Sincer, nu as recomanda folosirea concomitenta a doua produse de deparazitare.Eventual pot fi alternate( o luna Advantix si o luna Spray Frontline sau alt produs, cum ar fi Fiprex Spot-on)

Nu stiu de unde vei lua puiul si cine l-a vaccinat, dar e tardiv sa-ti mai spun ceva despre schema lui de vaccinare.Din pacate, pana acum e dezastru!

Sus

MesajScris: Joi Ian 05, 2012 12:22 pm 
Neconectat

Exista vreun produs care sa merga sigur impotriva capuselor? Am inteles ca in ultimul timp cam la toate au fost probleme.

Puiutul vine de la o canisa din Ungaria. Crescatoarea nu prea stie engleza, corespondam foarte greu. Catelul nu a facut primul vaccin monovalent parvo la 6 saptamani, am inteles ca a facut direct polivalent la 7 saptamani si jumatate, iar al doilea la 9 saptamani si jumatate. Mi-a scris ca a facut al doilea Biocan pt. ca veterinarul a spus ca e mai sigur, ma rog, atunci de ce nu l-a facut si pe primul tot Biocan? Problema e ca mai trebuie sa faca inca un polivalent, nu-i asa? Oare poate sa faca din nou Vanguard, am inteles ca Biocan nu e prea bun. Catelul va avea 12 saptamani cand vine, deci va face vaccinul cam la 12 sapatamani jumatate, la 3 saptamani de la al doilea vaccin.

Antirabicul la ce varsta e cel mai bine sa-l faca?

Multumesc mult pt. sfaturi!

Sus

MesajScris: Joi Ian 05, 2012 4:09 pm 
Neconectat

ce parere aveti despre produsul Prac-tic, produs de firma Novartis?

Sus

MesajScris: Joi Ian 05, 2012 11:44 pm 
Neconectat

Alina scrie:
Exista vreun produs care sa merga sigur impotriva capuselor? Am inteles ca in ultimul timp cam la toate au fost probleme.

Puiutul vine de la o canisa din Ungaria. Crescatoarea nu prea stie engleza, corespondam foarte greu. Catelul nu a facut primul vaccin monovalent parvo la 6 saptamani, am inteles ca a facut direct polivalent la 7 saptamani si jumatate, iar al doilea la 9 saptamani si jumatate. Mi-a scris ca a facut al doilea Biocan pt. ca veterinarul a spus ca e mai sigur, ma rog, atunci de ce nu l-a facut si pe primul tot Biocan? Problema e ca mai trebuie sa faca inca un polivalent, nu-i asa? Oare poate sa faca din nou Vanguard, am inteles ca Biocan nu e prea bun. Catelul va avea 12 saptamani cand vine, deci va face vaccinul cam la 12 sapatamani jumatate, la 3 saptamani de la al doilea vaccin.

Antirabicul la ce varsta e cel mai bine sa-l faca?

Multumesc mult pt. sfaturi!

Nu pot sa bag mana in foc pentru niciun produs pentru ca eficacitatea depinde de mai multi factori, insa in ultimii 3 ani am fost foarte multumita de produsele Fiprex Spot-on si Zgarda Scalibor.Atata timp cat se aplica pipeta Fiprex la interval de 4 saptamani e ok.Zgarda Scalibor, am schimbat-o la 4 luni interval.In cazurile de mediu cu infestare masiva am combinat Zgarda Scalibor cu aplicarea pipetei Fiprex la un interval de 1,5 luni si rezultatele au fost excelente.

In legatura cu vaccinurile, daca nu te superi, te-as ruga sa deschizi un topic nou pentru a putea fi gasit mai usor si de ceilalti care sunt interesati de acest subiect.

Sus

MesajScris: Joi Ian 05, 2012 11:51 pm 
Neconectat

Cristina Ionescu scrie:
ce parere aveti despre produsul Prac-tic, produs de firma Novartis?

Eu am o parere buna, pentru ca l-am folosit in urma cu cativa ani si a fost ok

Sus

MesajScris: Vin Ian 06, 2012 12:38 am 
Neconectat

Totusi care substante sunt de evitat si care sunt de-a dreptul interzise la Akita?
Sper sa nu se supere Deea ca am copiat intrebarea ei de pe celalalt forum: “Revenind la substantele de evitat la akita: exista suficiente studii facute? E vorba de niste recomandari sau chiar interdictii? S-a descoperit vreun mecanism concret?”

La Collie in schimb, face cineva (crescator/proprietar) testul genetic sau se merge automat pe principiul evitam substantele la care ar putea exista sensibilitate?

Sus

MesajScris: Vin Ian 06, 2012 11:45 pm 
Neconectat

Ami scrie:
Totusi care substante sunt de evitat si care sunt de-a dreptul interzise la Akita?
Sper sa nu se supere Deea ca am copiat intrebarea ei de pe celalalt forum: “Revenind la substantele de evitat la akita: exista suficiente studii facute? E vorba de niste recomandari sau chiar interdictii? S-a descoperit vreun mecanism concret?”

La Collie in schimb, face cineva (crescator/proprietar) testul genetic sau se merge automat pe principiul evitam substantele la care ar putea exista sensibilitate?

Trebuie ca toata lumea sa inteleaga ca in facultate viitorii medici veterinari nu invata particularitati de administrare a medicamentelor pe rase, nu se pun la dispozitie liste oficiale cu interzicerea sau evitarea anumitor medicamente la anumite rase.Se invata ceva de genul "nu ivermectina la rasa Collie, nu medicamente care contin benzil-alcool la pisica" si cam atat.Apoi, dupa terminarea facultatii fiecare dintre medicii veterinari, in functie de pacientii pe care ii are sau de cazurile cu care se confrunta, incepe si studiaza pe cont propriu cat poate si de unde poate.
In ceea ce priveste rasa Akita, intamplator, in urma cu cativa ani am citit despre povestea trista a unui caine din aceasta rasa care a murit prea tanar de IMPA(Poliartrita mediata imun), declansata in urma vaccinarii.Dupa ce am citit aceasta poveste am inceput sa aprofundez subiectul si am inteles ca vaccinarea la Akita chiar poate constitui o problema si ca e bine sa se respecte niste reguli.
Legat de medicamete, nu sunt eu cea mai in masura sa spun ce trebuie si ce nu trebuie administrat la un Akita, insa atata timp cat exista o lista care pune sub semnul intrebarii siguranta folosirii anumitor substante medicamentoase la aceasta rasa, eu voi tine cont de ea.Ramane o portita deschisa pentru situatia in care de exemplu viata unui caine depinde strict de una dintre aceste substante si atunci bineinteles ca o voi folosi in speranta ca va functiona si ca pot salva o viata.Daca insa, pentru o anumita afectiune am de ales intre mai multe substante, bineinteles ca o voi exclude pe aceea despre care apar informatii ca ar fi periculoasa.

Nu stiu daca proprietarii sau crescatorii de Collie din Romania fac testul MDR 1(Multi-drug Resistance in Rough Collies), dar stiu ca in alte tari se face.In lipsa acestui test, categoric ca nu folosesc substantele care pot dauna cainilor din rasa Collie.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]