ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Lun Iun 17, 2019 7:22 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Apr 05, 2013 11:18 am 
Neconectat

http://www.abvma.ca/documents/ManufacturersISOsandCountryCodes.pdf

http://www.realtrace.com/us/index.php?page=codification&titre=Comprendre%20la%20codification

O sa mai caut info..

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 11:39 am 
Neconectat

Nu ati incercat sa cititi microcipul cu doua cititoare diferite, cine stie, poate o fi avand ceva eroare la primul?

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 12:47 pm 
Neconectat

Am sa citesc. Asa aveam si eu impresia ca unele coduri pot fi citite doar cu un anumit tip de scanner. E ceva legat de frecventa din ce am inteles. Nu ma pricep la chestiile tehnice. Trebuie sa ma ami informez. Si daca e adevarata treaba asta inseamna ca acest microcip face parte din cele omologate. Pt ca a fost citit cu scanner de la ACH...Am dat anunt la radio la un post local, si la o tv locala. Am lipit anunturi in zona in care se plimba singur in weekend. Am lasat si la cabinete medicale si la ACH. Nu stiu sincer ce sa mai fac....Nici nu vreau sa ajunga pe maini gresite...

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 12:48 pm 
Neconectat

Alina scrie:
Nu ati incercat sa cititi microcipul cu doua cititoare diferite, cine stie, poate o fi avand ceva eroare la primul?

M-am gandit si la asta. Acum imi e dificil sa il urc in masina, sa vad cum il pacalesc. Sunt doua citittoare in oras, de la ACH si la inca un cabinet veterinar. Am sa incerc si la cabinet.

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 12:58 pm 
Neconectat

RicardoBrown scrie:
Nu ar fi probleme daca faci public numarul pentru ca este lipit si in carnetul de sanatate al cainelui, si proprietarul poate face dovada.
Ciudat ca nu il cauta nimeni, poate a fost cineva in trecere si l-a pierdut de aceea nu apare in orasul tau.

In weekend au fost Pastele catolicilor. M-am gandit si la varianta aceasta avand in vedere ca la noi sunt multi maghiari, e posibila si aceasta varianta. Sa fi venit cineva de afara in vizite de la rude si sa-l fi pierdut...Si atunci de ce nu il cauta rudele? Sau ar mai fi una: cineva nu a mai putut face fata si efectiv l-a abandonat intr-un loc in care se plimba foarte muti cu cainii. Maine se face o saptamana de cand e plecat de acasa.

PS cineva a spus ca nu ar fi Akitoi 100%. Neavand pedigree la indemana nu pot dovedi nici ca e nici ca nu e. Trebuie avut in vedere ca aceste poze sunt facute de nepotica mea de 8 ani si cainele se tot foia.

Imagine
Imagine

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 4:16 pm 
Neconectat

Si eu m-am gandit ca poate l-a pierdut cineva venit in concediu, dar atunci totusi, ma gandesc ca s-ar fi gasit vreun anunt pe undeva, de asta am zis ca poate e furat. Imi aduc aminte de un akita american furat, al unei doamne care activa pe forum-ul vechi, deci se pare ca si ei pot fi furati. Chiar abandonat, la cat de bine arata, pai daca cineva nu mai putea sa-l tina, ma gandesc ca i-ar fi gasit usor adoptatori, daca nu e cumva agresiv; dar daca e la tine, ai reusit sa-l prinzi, sa-l iei acasa, nu cred ca e cazul de agresivitate...

Din poze pare akita american 100% si inca unul foarte frumos.

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 5:09 pm 
Neconectat

Sa ne gandim ca daca era pierdut ,chiar daca persoana respective venise dor in vizita sigur, revenea in localitatea respective si il cauta....este clar akita American...coloritul este exact ca al lui Atila (tatal lui Kenzo)...o sa ma uit de curiozitate ce nr de pedigree are ..pt ca este adus din Ungaria, daca este cumva din 12 cifre...o sa postez aceste poze si pe fb si pe alte site-uri poate frumusetea asta este intr-adevar pierduta sau a fugit de acasa....

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 6:35 pm 
Neconectat

Din poze pare American, bine acum nu poti/putem fi siguri dar din trasaturi e american.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 8:56 am 
Neconectat

Vesti bune! ieri in urma anunturilor din presa(de la radio mai exact) m-a sunat stapanul si i-am inapoiat cainele. Era un domn mai in varsta, care nu avea treaba cu internetul si alte lucruri de genul. A venit cu pasaportul pe care era lipit nr microcipului. Povestea catelului este una pe care o intalnim zilnic. Om cu bani cumpara pui de catel pufos de la "canisa" de prin Oradea care vand sute de rase, pentru fetita. Cainele creste si incepe sa naparleasca si sotia il pune sa aleaga ori ea ori cainele. Si omul ii da cainele unui angajat (mana lui dreapta din cate am vazut). Angajatul-adica domnul cu care m-am intalnit eu ieri) are grija de el, il creste. Numai ca regretul meu cel mare este ca acel caine, Lucky pe numele lui, sta intr-o curte enorma in care din pacate nu locuieste nimeni. Adica este el cu inca un catel din cate am vazut. Are un spatiu imens la dispozitie, insa nu are dragostea unei familii permanent langa el. Omul il iubea si cainele l-a recunoscut, doar ca mi-ar fi placut ca povestea lui sa sune altfel. Daca i-as fi stiut povestea sincer cred ca i-as fi cautat un camin. Desi nu e dreptul meu sa hotarasc asta. Pana la urma domnul acesta are grija de el, ii da de mancare, il perie, petrece timp zilnic cu el. Nu l-a cautat pe catel pt ca a crezut ca l-a furat cineva. Vazuse o masina suspecta in ziua disparitiei in zona aceea. Oricum, nu prea stie nimic despre aceasta rasa, din pacate. Daca se mai pierde odata si il mai gasesc...ma voi gandi de 2 ori inainte sa il dau inapoi. Aveti grija de akitoii vostri pufosi!

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 9:33 am 
Neconectat

Foarte trist ...cum sunt unii oameni capabili sa gandeasca...sa aleaga intre sotie si caine :?:( ce o fi fost in capul acelei femei imi e greu sa inteleg) ...oricate trasnai ar face Kenzo nu as fi capabila vreodata sa renunt la el...e ca un copil rasfatat pt noi si facem eforturi cat de mari este nevoie pt ai oferii hrana si conditiile cele mai bune(asta ii ceea ce priveste partea financiara)..dragostea o are din partea fiecarui membru din familie.
Acest domn ar fi trebui sa se gandesca si la caine atunci cand l-a dat...nu este deajuns sa ii oferi spatiu , hrana f buna, daca nu are dragoste (nu neaparat pt un Akita ci pt orice alta rasa) cainele se simte abandonat. Ar fi trebuit sa ii propui sa ii gaseasca o familie acum cand e inca tanar ...daca cainele a fugit o va mai face....cu siguranta zilele petrecute in familia ta Foxy ,Lucky a avut parte de ce ii lipseste cel mai mult..DRAGOSTEA .

Alina

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]