ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Lun Iun 17, 2019 6:55 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 9:59 am 
Neconectat

Nu-l prea ajuta numele :) sau poate o sa il ajute :)
Deci era cip de Ungaria bine ca stim de acum incolo cand mai intalnim astfel de cazuri.
Cainele nu e un bibelou ! Nu-l iubii doar cand iti convine , o sa naparleasca o sa faca prostii o sa iti ocupe timp , daca nu esti in stare ia-ti un caine de plus din real.
Ne bucuram ca s-a intors acasa .
Multumesc foxy ca mai sunt oameni ca tine si eu m-as dorii in caz ca seintampla sa o pierd pe Sara sa fie gasita de un om ca tine.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 10:07 am 
Neconectat

Partea proasta stii care e? Ca cel care a cumparat cainele este un om cu ff multi bani, care si-ar fi permis financiar sa ii ofere cainelui mancarea cea mai buna....da si in capul ei nu stiu ce a fost. Clasica poveste: ia catel dintr-un capriciu, e mic si dagalas. Ia decizia asta poate numai un membru al familiei nu amandoi. Sau intre timp unul din ei se razgandeste. Important este ca suntem tari ca avem Akita American. Doamne fereste sa fi avut cainele probleme de sanatate, cred ca murea cu zile pe undeva....Ma refer aici la "atentia" cu care a ales "canisa" din care a cumparat catelul.
Dragul de el, cand ii dadeam drumul din tarc topaia ca o capra! Topaia cu picioarele din fata asa jucaus, nu stiu cum sa explic. Si venea si se lipea de mine sa il mangai. Era foarte curios la tot ce era in jur. Am mers la plimbare si am gasit o groapa mai mare in pamant si a intrat in ea sa vada ce e aceea. Nu cred ca mai vazuse o groapa in viata lui. Era foarte interesant de observat cum se mira ca un copil de lucrurile noi. :) Era curajos si le incerca pe toate iar eu il lasam pt ca vroiam sa nu se sperie de situatii si lucruri si sa se comporte normal. Era nascut in 2011 deci are pana in 2 ani, asa cum am estimat. Oricum...sper sa il mai gasesc o data!

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 10:46 am 
Neconectat

Da asa sunt toti foarte curiosi :) trebuie sa stie ei tot :)
Stilul capra da da toti cu akitoi il cunoastem :))
Sa speram ca o sa fie bine.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 12:51 pm 
Neconectat

Daca nu l-a cautat pentru ca a fost furat, inseamna ca nu-l merita :( Chiar imi pare rau ca l-a regasit. In general sunt de parere ca orice caine trebuie sa intoarca la staoanul sau, dar dunt cazuri si cazuri, iar acesta nu este unul foarte fericit...

Poti sa ne dai mai multe amanunte legate de cip-ul acela cu 12 cifre, chiar asa era, doar din 12? Asta ca sa stim daca mai dam vreaodata de un astfel de caz. Pasaportul era de Ungaria?

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 9:43 pm 
Neconectat

Alina si eu sunt de parere ca nu il merita. dar ce puteam sa fac? Eu chiar credeam ca plange o familie dupa el....Nu puteam sa ma impac cu ideea ca nu se reintoarce acolo, la familia pe care mi-o imaginam eu. Nu puteam sa renunt la cautari. Acum imi doresc sa nu o fi facut, sa nu fi cautat atat de adanc si sa il fi dat spre adoptie cuiva care putea sa ii ofere o familie. Dar ma cunosc si stiu ca nu as fi putut sa nu caut pt ca nu m-as fi putut impaca cu ideea ca nu am facut tot ce puteam sa fac sa il reunesc cu asa zisa familie (care exista doar in imaginatia mea)

Acum sa va spun despre microcipuri. Cel pe care il avea catelul era un microcip care nu este conform cu standardul ISO. Adica, vorba medicului veterinar, era un microcip cumparat cu plasa si implantat. In mod normal, microcipurile au 15 cifre. http://www.realtrace.com/us/index.php?p ... dification aici gasiti unele date despre istoria microcipurilor si ce inseamna cifrele din ele. Chiar am citit zilele acestea despre ele. Si cautand de disperata am dat si de country code list aici http://ro.wikipedia.org/wiki/ISO_3166-1 . Chiar e buna lista asta pt ca daca comparam cu ce spune articolul de mai sus 826 se regaseste in dreptul Marii britanii, 250 in dreptul Frante, iar la Romania am verificat eu si e acelasi numar. Nr de microcip al labradorului meu Ozzy, imprimat de altfel pe pedigree, incepe cu 642 si are 15 cifre in total. Si ale voastre ar trebui sa fie la fel.

Pasaportul bineinteles ca era de Romania, si lipit codul microcipului pe el...Nici nu vreau sa stiu cum aduc cainii in tara....fara acte fara nimic,. In Romania noastra totul e posibil.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 1 [ DST ]