ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Aug 22, 2019 3:01 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Apr 04, 2013 8:07 am 
Neconectat

Gasit mascul Akita American in Tg-Mures in 30-31.03.2013 Este microcipat, dar nu e microcip de Romania si nu figureaza in baza de date a COR. Este tinerel, undeva pana la 1,6 ani. Este un exemplar superb. Va rog daca il recunoasteti sa ma copntactati. 0744-199.092. Catelul va pleca doar cu stapanul real, care poate face dovada ca acest caine ii apartine.

Multumesc!

Fişiere ataşate:
534880_350423341725405_1679445183_n(1).jpg
534880_350423341725405_1679445183_n(1).jpg [ 58.69 KiB | Vizualizat de 9056 ori ]
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Apr 04, 2013 9:25 am 
Neconectat

Chiar frumos exemplarul, sper sa-si gaseasca stapanii.

Sus

MesajScris: Joi Apr 04, 2013 11:27 am 
Neconectat

Ce frumos exemplar, ca si poza :)
Nu se poate gasi cumva pe internet dupa numarul cipului ?
http://www.europetnet.com/ daca nu este din romania, poate ai noroc aici ...

Sus

MesajScris: Joi Apr 04, 2013 12:07 pm 
Neconectat

Nu apare pe bazele de date europetnet :( . Am tot bagat astazi nr de cip prin mai multe baze de date. Cine se pricepe la cipuri? E din 12 cifre . ce tara are cipuri din 12 cifre? Sau unde gasesc o lista cu indicativul de tara al microcipurilor, ca am inteles ca o parte din cifre indica tara din care provine. Sau daca aveti alte baze de date in care sa cautam sunt dispusa sa fac asta. Cainele este in perfecta stare, nu cred ca cineva l-a aruncat in strada. Plus ca in Mures nu am vazut niciunul de acest gen niciodata.

Sus

MesajScris: Joi Apr 04, 2013 12:38 pm 
Neconectat

Pai sa lasi aici si numarul cipului ca sa cautam si noi.

Sus

MesajScris: Joi Apr 04, 2013 2:28 pm 
Neconectat
Site Admin

Eu i-am lasat un mesaj pe FB tipului care semneaza fotografia. Poate stie el...

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 7:26 am 
Neconectat

robert scrie:
Eu i-am lasat un mesaj pe FB tipului care semneaza fotografia. Poate stie el...

Tipul care a facut poza din pacate nu stie. El i-a facut poza sambata cand l-a vazut ca se plimba singur..Ulterior a ajuns la un cimitir unde paznicul de acolo l-a prins si l-a legat. cimitirul e la cateva minute de mers de locul unde i s-a facut poza.Am aflat de situatie si am mers impreuna cu un prieten si l-am cumparat de la acest domn....Astazi apar anunturi si in presa locala, la TV si radio. Am sunat la DSV poate e de fapt un microcip implantat la vreun cabinet veterinar si de aceea are 12 cifre. Si daca l-a scos din tara si a avut nevoie de pasaport il identintificam pe stapan. Microcipurile cu 15 cifre din cate am citit sunt conforme cu ceva norma de calitate iso nu stiu de care. De aceea spun ca e posibil sa fie un microcip implantat aiurea la vreun cabinet, si nu neaparat din strainatate asa cum au spus de la COR. Nu pot sa inteleg cumde , dupa aproape o saptamana nu il cauta nimeni.

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 8:04 am 
Neconectat

Nici la DSV nu il au in evidente....Si imi faceam atatea sperante! VladBull, cu tot respectul insa nu as face public numarul microcipului tocmai pentru a fi sigura ca atunci cand inapoiez cainele, i-l inapoiez stapanului real. Incepe cu 062, nu situ exact daca e un prefix de tara sau nu. Pe scanner nu arata nici o litera care sa inidce tara de provenienta a microcipului. Nu se pricepe nimeni mai bine decat mine la microcipuri? :?: Astazi daca nu ploua cred ca imi petrec pauza de masa lipind afise in zona in care a fost vazut si gasit.

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 10:13 am 
Neconectat

Nu ar fi probleme daca faci public numarul pentru ca este lipit si in carnetul de sanatate al cainelui, si proprietarul poate face dovada.
Ciudat ca nu il cauta nimeni, poate a fost cineva in trecere si l-a pierdut de aceea nu apare in orasul tau.

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 11:10 am 
Neconectat

Chiar ca e ciudat sa nu-l caute nimeni. Poate sa fi fost furat din alta tara si pierdut in Romania, desi cred ca e cam dificil sa furi un akita adult?

Eu stiam ca un CIP poate fi citit de un scaner ISO numai daca e tot ISO, deci e ciudat cum de poate fi citit, daca are doar 12 cifre.

Am gasit niste informatii legate de CIP-uri, dar nu stiu cat ajuta:

http://www.icar.org/cork_2012/Presentat ... er_PPT.pdf

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]