ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Mar 21, 2019 8:16 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Feb 18, 2014 1:16 am 
Neconectat

ce spuneam eu , tot strict parere personala , de ce femela trebuie sa faca pui , asta era o intrebare retorica a mea

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mar Feb 18, 2014 10:39 am 
Neconectat
Site Admin

VladBull scrie:
Cred ca un chin mai mare este sa ii faci operatie decat sa il lasi cu belelele anuale :)

Chin pentru el? Chin pentru tine? In ambele cazuri e mai putin chin daca ii faci operatie.
VladBull scrie:
Aici nu e vorba de facut bani neaparat (cel putin din pct meu de vedere) dar nu mi-as steriliza cainele (si in nici un caz nu vad de ce ai castra un mascul) daca nu as fi nevoit. Femela am avut doar o data si am sterilizat-o dupa ce a nascut . Mi se pare frumos sa o las sa aibe macar o data pui.

Frumos pentru noi, oamenii, desigur.
VladBull scrie:
Si nu cred si nu ma raportez la legenda ca "nu e bine sa o sterilizezi inainte sa aiba pui macar o data", corect sau nu, compar intr-o anumita masura omul cu animalul. si avand in vedere ce placere trebuie sa fie sa isi vada puiutii langa ea, nu vad de ce i-as lua asta, avand in vedere ca este o chestie asa frumoasa.(Ati vazut si voi filmuletele de aici si de pe net cu mamele si puiutii lor)

Repet, este o chestie frumoasa pt noi, oamenii. Dar exista si cazuri cand nu e frumos deloc. Pui nascuti morti de ex. Nu vrei sa stii ce trebuie sa faci si cate ai de indurat cu o femela ce a fatat pui morti. Crede-ma.
VladBull scrie:
Ce am scris mai sus este o parere personala, nu condamn si nu sunt impotriva sterilizarii, dar mi se pare ca sunt multi oameni vehementi cand vine vorba de animalele altora.

Un medic veterinar, chiar daca nu e animalul lui, daca cainele nu are gene bune de transmis, iti va recomanda sterilizarea lui (mascul, femela) la o varsta cat mai frageda (eventual inainte de primul estru pt femele). Si nu e cainele lui, e animalul altora. Dar in principiu de aia mergem la veterinar.

Sus

MesajScris: Mie Feb 26, 2014 2:26 pm 
Neconectat

1) presupun ca orice operatie nu este placuta pentru caine. Chin este intr-adevar cam mult spus :)

2) mi se pare placut atat pentru noi cat si pentru caine. Sigur, orice nastere este grea, dar nu inseamna ca nu este placut apoi sa isi creasca puii (chiar si pt un timp scurt, pana sunt luati/dati <din pacate>).

3)Riscuri exista, clar, ca si la oameni, dar asta nu inseamna ca nu ar trebui sa se mai intample, atat timp cat te ingrijesti de mama si de puii ei (atat inainte cat si dupa nastere).

4)Normal, de aia mergem la medic, pentru parerea unui profesionist. :)

Dar am intrat in polemici pe un topic care deja isi are raspunsul (din al doilea post chiar), asa ca ma opresc aici cu off-topic-ul, este foarte folositor sa stim cand este bine sa ne dam cainele la monta (cei care doresc asta).

Salut!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]