ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Mar 21, 2019 7:47 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: varsta optima pentru prima monta
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 7:39 pm 
Neconectat

Catelusa mea, Dalka, are un an si 3 luni. Cand as putea s-o dau la monta?

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Joi Feb 06, 2014 7:58 am 
Neconectat
Site Admin

Cel putin 1 an si 6 luni, recomandabil 2 ani. Are nevoie si de maturitate psihica, nu numai sexuala.

Sus

MesajScris: Vin Feb 07, 2014 2:40 pm 
Neconectat

La baieti e mai usor
La fete - stapanii trebuie sa stea bine cu psihicul :D :D

Sus

MesajScris: Lun Feb 10, 2014 7:49 pm 
Neconectat

intrebarea mea e alta , de ce neaprat trebuie data la monta ?

Sus

MesajScris: Mar Feb 11, 2014 10:32 am 
Neconectat

da chiar asa de ce? e vre-o problema fizica sau psihica daca nu este data la monta?

Sus

MesajScris: Mar Feb 11, 2014 2:10 pm 
Neconectat

Nu este obligatoriu sa dati catelusa la monta (si nu inainte de doi ani). Dar ca sa o scutiti de eventualele neplaceri produse de hormoni (lactatii false, noduli mamari, etc) o puteti steriliza. Daca nu doriti sterilizarea si catelusa are drept de monta, multa bafta cu puiutii :)
Legendele de genul "e bine sa aiba macar un rand de pui inainte s-o sterilizam" sunt complet false. Cainele trebuie sa fie in primul rand sanatos pentru ca anumite probleme genetice se transmit din generatie in generatie.

Sus

MesajScris: Mie Feb 12, 2014 2:34 pm 
Neconectat

Jo Kenji scrie:
Nu este obligatoriu sa dati catelusa la monta (si nu inainte de doi ani). Dar ca sa o scutiti de eventualele neplaceri produse de hormoni (lactatii false, noduli mamari, etc) o puteti steriliza. Daca nu doriti sterilizarea si catelusa are drept de monta, multa bafta cu puiutii :)
Legendele de genul "e bine sa aiba macar un rand de pui inainte s-o sterilizam" sunt complet false. Cainele trebuie sa fie in primul rand sanatos pentru ca anumite probleme genetice se transmit din generatie in generatie.

ADEVARAT in strainatate , toata lumea isi sterilizeaza femelele fara sa aiba vreo monta , si traiesc bine mersi toti catelusii , nu am intels lanoi deloc chestia asta falsa

Sus

MesajScris: Joi Feb 13, 2014 9:18 am 
Neconectat

ADEVARAT in strainatate , toata lumea isi sterilizeaza femelele fara sa aiba vreo monta , si traiesc bine mersi toti catelusii , nu am intels lanoi deloc chestia asta falsa

Atat femelele cat si masculii :)

Sus

MesajScris: Joi Feb 13, 2014 4:16 pm 
Neconectat

replica multora sa scot si eu un ban, pa ce fratie ti-ai luat caine sa ai profit depe curu ei/ lui?

eu am catelusa de 3 ani , sterilizata la un an juamte , nu a avut nici o monta si e foarte binee mersi , am scapat de ''belelele'' anuale si nu imi chinui nici akitoiu care e de show :)

Sus

MesajScris: Lun Feb 17, 2014 10:08 pm 
Neconectat

Cred ca un chin mai mare este sa ii faci operatie decat sa il lasi cu belelele anuale :)

Aici nu e vorba de facut bani neaparat (cel putin din pct meu de vedere) dar nu mi-as steriliza cainele (si in nici un caz nu vad de ce ai castra un mascul) daca nu as fi nevoit. Femela am avut doar o data si am sterilizat-o dupa ce a nascut . Mi se pare frumos sa o las sa aibe macar o data pui.

Si nu cred si nu ma raportez la legenda ca "nu e bine sa o sterilizezi inainte sa aiba pui macar o data", corect sau nu, compar intr-o anumita masura omul cu animalul. si avand in vedere ce placere trebuie sa fie sa isi vada puiutii langa ea, nu vad de ce i-as lua asta, avand in vedere ca este o chestie asa frumoasa.(Ati vazut si voi filmuletele de aici si de pe net cu mamele si puiutii lor)

Ce am scris mai sus este o parere personala, nu condamn si nu sunt impotriva sterilizarii, dar mi se pare ca sunt multi oameni vehementi cand vine vorba de animalele altora.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]