ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Oct 17, 2019 5:42 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Akita si masina
MesajScris: Mar Mai 07, 2013 12:10 am 
Neconectat

Sunt curios daca si voi ati patit la fel cu cateii vostri. Cu ocazia sarbatorilor am plecat in vizita pe la bunici si rude impreuna cu Akiro. Am avut de parcurs un drum de apropae 250km in care am oprit de 3 ori. Prima oara pentru ca a vomat ... a doua oara pentru ca a vomat si a treia oara de control :). Cu viteza nu am exagerat 90 maxim 100 ... in schimb este prima oara cand ma deplasez pe distante asa de mari. Uneori era si putin agitat de parca nu isi gasea locul, alteori stanea linistit apoi cu capul pe geam de ii falfaiau falcile. Cand am ajuns la destinatie fara nici o problema ... vioi, jucaus dar nu prea a vrut sa manace (a recuperat seara ).

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Akita si masina
MesajScris: Mar Mai 07, 2013 10:28 am 
Neconectat

Da , si noi am avut probleme dar nu asa de rau.
Cert este ca noi am hatarat, sa nu-i mai dam sa manance in ziua in care plecam si cu o zi inainte ii dam mai devreme masa de seara.
Asa, nu mai are stomacul plin de mancare.

Sus

MesajScris: Mar Mai 07, 2013 1:36 pm 
Neconectat

Nu am avut nici un fel de problema sa ii fie rau in masina...chiar daca mananca si dupa 30 min plecam cu masina. Ce e drep se plictiseste si se tot muta pe bancheta din stanga in drepta. Marea noastra problema legata de masini e alta.. :o..nu se da din fata masini deloc cand intram in curte..ii plac rotile cum se invart, de fiecare data trebuie sa il tina cineva . Stim ca masina pt el e cea care il scoate in parc si la balaceala, dar nu stiu cum sa il conving ca rotile masinii nu sunt jucarii si se poate accidenta :? ...

Sus

MesajScris: Mar Mai 07, 2013 10:16 pm 
Neconectat

noi am avut probleme cu voma la Yuuki doar la primul drum, cand l-am luat din Ungaria, si asta pentru ca l-am tinut inchis in cusca! a fost singura data cand Yuuki a vomat in masina.

daca plange inseamna ca are nevoie sa se opreasca un pic, sa mai respire aer! Yuuki asa a facut la drum de 1000 de km, cand am fost cu el anul trecut in Austria, si uitam de noi pe autostrada, dar catelul mai avea nevoi fiziologice :D

parerea mea e sa nu-l lasati la viteza sa scoata capul pe geam, pot face otita destul de usor :( mai bine aer conditionat cu masura pentru ei, decat geam lasat jos si mai opriti pentru o gura de aer si un pipilica mic. :D in timp se va obisnui si nu va mai avea probleme.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 1:23 pm 
Neconectat

valentina scrie:

parerea mea e sa nu-l lasati la viteza sa scoata capul pe geam, pot face otita destul de usor :( mai bine aer conditionat cu masura pentru ei, decat geam lasat jos si mai opriti pentru o gura de aer si un pipilica mic. :D in timp se va obisnui si nu va mai avea probleme.

Foarte bun sfatul.
Otita + posibile probeme cu ochii din cauza curentului si prafului.
Aer conditionat.. si geamul deschis putin in zonele cu viteza redusa. Ca sa se distreze :D.
... si atentie la geam. Masina mea are inchidere electronica si pe geamurile din spate. Cand era un pic mai mica, don'soara a pus labuta pe cotiera ca sa ajunga mai bine la geamul deschis si a apasat butonul... m-am panicat RAU cand am simtit ca se schimba curentul de aer si sunteul in masina.. cand am vazut-o geamul era deja deschis mai bine de jumatate, ea scosese capul si pieptul afara.. cred ca mi-au tremurat picioarele doua ore dupa faza asta. nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca deschidea geamul complet si intram in vreo curba... Ca rezultat i-am cumparat o lesa pentru masina (pe care am folosit-o o singura data...) si m-am invatat ca primul lucru pe care il fac cand plec cu ea sa fie blocarea deschiderii geamurilor din spate.

Cand am fost cu Arisa la Moeciu am avut emotii pe serpentinele dintre Paraul Rece si Rasnov, insa din fericire nu am avut probleme.. nici din cauza drumului care a durat mai mult decat ar fi trebuit (3 ore jumate la dus, 4 la intors...) si nici ca i-ar fi fost rau. Insa a avut la dispozitie toata partea din spate a masinii (am rabatat bancheta). Am oprit de 2 ori la intoarcere, si niciodata la dus.. nu a cerut.
Probabil se va obisnui si puștiul tau cu drumuri mai lungi.. dar trebuie rabdare, si sa ai grija cum conduci. Fara accelerari sau frane bruste, fara curbe luate in viteza.. :D mai batraneste, asa...

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 9:34 am 
Neconectat

Buna!
Si noi avem probleme cu varsaturile in masina. Ma intrebam daca exista ceva antivomitive pentru catei. Este o problema care trebuie rezolvata mai ales ca vrem s-o luam cu noi in concediu( avem de parcurs 600Km). Ce ma sfatuiti?

Sus

MesajScris: Mar Iun 04, 2013 9:59 am 
Neconectat
Moderator

Nu ii dati de mancare in dimineata respectiva si cu jumatate de ora inainte de plecare ii dati un carbune medicinal si o pastiluta de no-spa.

Sus

MesajScris: Mie Iun 05, 2013 8:03 pm 
Neconectat
Site Admin

Intre 22 si 24 iunie duc fata la mare, sa vedem valurile. :D

Sus

MesajScris: Mie Iun 05, 2013 8:41 pm 
Neconectat

Ooooo, frumos! :) sper sa ajung si eu cu Arisache anul asta...
Din cate stiu nu e voie cu caine pe plaja, insa intre Corbu si Navodari era pe vremuri o bucata buna de plaja relativ pustie...

Sus

MesajScris: Joi Iun 06, 2013 8:46 am 
Neconectat

Chiar nu ai voie cu catelul pe plaja, la mare?
As vrea sa stiu sigur pentru ca si noi vrem s-o luam pe Dalka cu noi in concediu. Din cate am auzit, pana acum nu au fost probleme de genul acesta, dar nu se stie niciodata. Ar fi un soc sa jungem acolo si sa constatam ca nu ai voie cu catei pe plaja.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]