ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Feb 20, 2019 6:14 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Akita vs other dogs or kids
MesajScris: Mar Feb 05, 2013 6:45 pm 
Neconectat

Dar cateodata se mai intampla si lucruri ciudate, am patit-o intr-o seara cand am iesit cu Ares, normal ca era in lesa, ne-am intalnit cu o tipa care avea un labrador, mascul cu varsta intre 2 si 3 ani, pe care il plimba fara lesa. Al meu s-a oprit si se uita la labrador, dar nu a zis nimic, era doar foarte atent. Labradorul a venit in viteza la Ares, dand din coada si fiind foarte degajat, l-a mirosit peste tot pe Ares, dupa care a plecat, iar al meu, nu a zis absolut nimic, ma uitam la ei ca un prost, nici in 1000 de ani nu as fi crezut asa ceva, Ares sa nu zica nimic? Foarte ciudat

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mie Feb 06, 2013 9:52 am 
Neconectat

:) nu ma surprinde, Dragos. In parc mai vine o femela brac, cu care Arisa nu a avut niciodata nicio problema. Femela respectiva e..pasiva spre defensiva. Se apropie de bestia mea fara sa maraie, da din coada, e totuli in regula.
Ieri am fost la vet cu maimuta, ii curgeau un pic ochii si m-am cam speriat. Cand am iesit din biroul doctorului, in sala de asteptare erau 2 catei de talie mica. Spre mandria mea, in afara de interesul evident manifestat de Arisa, nu s-a intamplat nimic altceva -nu i-a marait, nu i-a latrat. E o noutate..:D

Sus

MesajScris: Joi Feb 07, 2013 11:44 am 
Neconectat

my Akita vs kids. O intamplare funny din parc. Mamica cu 2 copii, baieti, unul 3 ani unul 2 ani. Copiii aveau fiecare cate un covrig in mana. Veneau spre noi pentru ca au vazut cainele si vroiau sa se joace cu el. Nu il aveam in lesa pentru ca se juca in iarba cu un con. Copii se duc dupa el. Cainele ii vede, ridica capul .... si deja de la mine a primit un "nu e voie" :), dar copii se duceau la el. Le zic sa aiba grija la covrig, ala mare la bagat in buzunar, ala mic saracul era imbracat gros ca un robot si mergea cu covrigul de parca il invita sa-l manance. Nu am mai apucat decat sa zic "nu ai voie, lasa jos" , si la lasat dar prea tarziu si a inceput copilul sa planga ... offff. Norocul meu ca a venit mamica si m-a salvat ... ia dat copilului covrigul ei, si noroc ca aveau si ei catel acasa de asta erau ei asa de fericiti cand l-au vazut. Si daca, credeti ca s-a terminat nu este asa ... copiii tot vroiau sa-l mangaie. Asa ca l-am pus in sezi si au venit pe rand. Ala mai mare a fost ok, ala mai mic ajungea fix cu fata la botul lui si cum el iubeste copiii ia dat o limba sanatoasa. Si iar a inceput sa planga ... dar i-a tecut repede.

Sus

MesajScris: Joi Feb 07, 2013 5:39 pm 
Neconectat

:D Si Arisa e super ok cu copiii, cata veme ei nu tipa :D cand tipa, ii latra.

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 5:19 pm 
Neconectat

Kenzo are decat 11 luni si vreau sa il obisnuiesc cu copii inca de mic...mergem in vizita la nepotii meu care sunt f nazdravani si galagiosi. Cand terminam schema de vaccinare sa iesim in parc pt a socializa si cu alti catei...speram sa fie un baiat cuminte...

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 5:23 pm 
Neconectat
Site Admin

11 luni sau 11 saptamani? :)

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 5:31 pm 
Neconectat

:)) 11 saptamani....parea ciudat nu...?

Sus

MesajScris: Sâm Feb 23, 2013 11:44 pm 
Neconectat

:D Da!
Cand era mica maimta mea, si ieseam in oras, lasam pe toti doritorii sa o mangaie - adulti, copii, fara preferinte. Acum nu are absolut nicio treaba cu oamenii sau copiii.
Cu cainii e mai greu. Tot la o iesire in oras, ne-a "agresat" o haita de maidanezi - au venit din spate, cand u ajun aproape au inceput sa latre si ne-am cam speriat. Nu stiu daca asta sta la originea problemelor ei cu alti caini (care acum s-au diminuat mult), insa a tremurat o ora dupa povestea asta...

Sus

MesajScris: Joi Mar 21, 2013 10:23 am 
Neconectat

Sasha noastra e innebunita dupa copii. S-ar juca cu ei toata ziua. Nu conteaza ca il cunoaste pe acel copil sau nu, intentia este aceeasi, mai precis joaca si "spalatul" copilului pe fata si maini.

Toate persoanele din familie sunt acceptate fara probleme si nu a marait la ei niciodata. Daca ar fi dupa ea, joaca si iar joaca.
Cu ceilalti caini este la rubrica joaca, indiferent de rasa sau daca este mascul sau femela.
In parc sau pe strada nu a sarit niciodata la vreunul, doar a marait cand unul micut si nervos tot o deranja cu latratul lui insistent exact la botul ei.

In curte nu latra decat in situatia in care apare cate un strain (om sau caine) la mai putin de 100 m de gard, moment in care focus pe "intrus" cu latrat de avertizare.
Cand se apropie intrusul la mai putin de 5m, este pe gard si latra nervos.

Daca unul dintre noi iese in curte in acel moment si ii cerem sa se linisteasca, o lasa mai "moale" dar e inca super atenta la ce face intrusul.

Sus

MesajScris: Joi Apr 25, 2013 10:53 am 
Neconectat

Kenzo are aproape 5 luni si deja incepe sa arate coltii(aia care ii mai are ca I-au cazut cei de lapte :lol: ) Mergem f des in herastrau unde ii dam drumul in tarc si la clubul de dresaj. Weekendul trecut am fost la club unde a intalnit o lupoaica de 2 ani (amandoi in lesa) ne-am oprit sa discutam cu propietarul catelusei si kenzo era tot zbarlit si dintr-o data a marait si a vrut sa sara la catelusa...normal ca nu am mai avut sanse sa ii impritenim ....iar o reactive total diferita in herastrau. Am intrat in tarc unde erau doi husky(masculi unul de 10 luni altul adult)..inca de la inceput l-au marait ....am avut surpriza :o sa il vad pt prima data cu urechile lasate si coada intre picioare cand puiul de 10 luni se apropia de el si il latra. Situatia s-a schimbat cand in tarc a aparut si Thor..atunci Kenzo nu mai era singur si nu ii mai era frica de cei doi..ba chiar I-a ignorant. Oare sa fi avut atitudinea asta pt ca el era singur ?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]