ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Feb 20, 2019 6:13 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Akita vs other dogs or kids
MesajScris: Vin Ian 25, 2013 5:00 pm 
Neconectat
Moderator

Depinde in foarte mare masura si cat de mult timp dedici cand e puiul mic pentru socializare. Si unde stai, ca mereu va fi mai obisnuit cu oameni, caini, copii un caine de apartament (ca ii vede zilnic) si mai putin un caine de curte.

MasterAki, nu ar trebui sa ii dai drumul sa alerge in parc fara lesa decat daca este spatiul ingradit, in ultimele 3 saptamani am vazut cel putin 2 akita pierduti prin tara :-(

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Povesti cu catei si Arisa :)
MesajScris: Vin Ian 25, 2013 5:34 pm 
Neconectat

Coco scrie:
"whoever said money can't buy happiness never owned an akita "

:) super asta!

Apropos de alti caini - ieri am fost iar in parc. De data asta hotarata sa incerc sa schimb ceva in atitudinea ei.
Prima reusita: sa sada si sa taca in timp ce la 3 metri de noi trecea un nene cu un caine care facea ca toate alea la noi. A fost nevoie de un pic de munca de convingere, de 2 ori a incercat sa se ridice, insa pana la urma a stat cuminte in fund. Cand a vazut ca il ignoram, cainele s-a mai calmat si el.. :D dupa ce a trecut de noi, nenea s-a uitat admirativ la ea si a zis "good boy!" :D :D :D
Pasul 2 - am intrat in tarcul de catei care era gol. a stat ca de obicei in preajma mea, pana cand a inceput eu sa ma indepartez usor. :) cum o vedeam ca amusina, plecam. Venea la mine cand observa, am repetat asta de cateva ori, pana cand a inceput sa stea mai mult departe de mine.
Numarul 3 - Joaca cu Timi. Am realizat dupa intalnirea cu rottweilerul ca si cu Timi face la fel (se pune mereu intre noi, il maraie chiar daca in restul timpului se joaca de zici ca-s nebuni, iar cand a baut ea apa si a venit si el sa bea, a facut chiar mai urat; pe de alta parte cand i-am dat stapanei lui Timi vasul, ea nu a avut absolut nicio problema ca el ii bea apa - deci a fost clar ca problema ei era legata tot de apropierea lui de mine nu de posesivitate apropos de obiectul "ei"). Am luat la mine "bun". De fiecare data cand se apropia Timi le-am dat la amandoi, si i-am mangaiat pe amandoi. Apoi l-am mangaiat si doar pe el, iar pe ea dupa. A mai marait o singura data, la inceput, dupa care se pare ca a acceptat situatia si a incetat cu maraielile. 10 minute mai tarziu leorpaiau amandoi apa din vasul tinut de mine (au fost super haiosi, nu prea le incapeau boturile, dar se straduiau :D). :D un rezultat secundar a fost ca am ajuns acasa cu labe de Arisa SI de Timi pe mine :D asta dupa ce s-au prins in ce buzunar tin "bun" si au incercat sa isi ia singuri :D. (in tarc era ceva noroi)
Si numarul 4 - un alt mascul, cu atitudine clar agresiva fata de ea. Cu toate ca a mers figura de la numarul 1, adica am reusit sa o fac sa stea cuminte chiar si cand ala facea ca toate dihaniile la noi, in momentul in care ne-am ridicat sa plecam si ala a inceput iar sa faca urat, s-a repezit si ea spre el latrand. (el era in tarc, liber, noi iesisem cand a venit el) Mi-e clar ca atata vreme cat respectivul caine o va ataca, ea va riposta agresiv in continuare. Din povestile din tarc, acel caine are aceeasi atitudine fata de majoritatea cainilor care mai merg pe acolo.
Si concluzia - nu ma asteptam ca pe parcursul unei ore si jumatate cat au durat cele de mai sus sa isi schimbe atat de mult atitudinea. Ma asteptam sa o faca in timp, pe parcursul a zile sau poate chiar luni de "munca". Este desteapta si inca foarte educabila, cu rezerva ca riposteaza atunci cand atitudinea celor din jur e exagerat de agresiva
O sa fiu rautacioasa insa catelul meu e mai inteligent decat destui oameni pe care ii cunosc :D :D :D

Apropos de straini si copii: pe copii ii priveste cu o oarecare curiozitate, si e prietenoasa. Se lasa trasa de blana, de urechi. Conditia este "sa fie liniste" :D Cand copiii tipa, ii latra.
Cu strainii e ok, am lasat-o de mica sa fie mangaiata si dragalita de oameni de pe strada (am povestit la un moment dat ca am ajuns cu ea acasa cu rujul unei tanti pe o labuta... :D) DAR latra la cersetorii care se apropie de masina cu intentia clara de a ma aborda, cand suntem in oras. Iar ieri a latrat la o femeie a strazii care facea exercitii pe aparatele din parc, si care se uita urat la noi si bosorodea cand am trecut prin dreptul ei.

Sus

MesajScris: Vin Ian 25, 2013 6:22 pm 
Neconectat

Irina, nu cred ca esti rautacioasa, este foarte adevarat ca toate animalele sunt mai oameni decat oamenii, asta este parerea mea.

Sus

MesajScris: Vin Ian 25, 2013 6:42 pm 
Neconectat

Totusi, cat de violenta, brutala si sangeroasa este o batalie cu un akita american. Oare nu exageram noi putin?
Intreb asta datorita unei intamplari pe care am avut-o cu Ares si la care, acum daca stau sa ma gandesc, nu prea stiu ce a fost.
Vara trecuta, am iesit cu Ares prin niste zone care in timpul saptamani sunt destul de pusti, ca sa pot sa-l las liber sa alerge si sa faca ce vrea. Zis si facut, dar la un moment dat, l-am observat ca devine foarte atent si incepe sa alerge spre o vale unde ulterior am vazut si eu era o turma de oi. Era un mioritic putin mai mare decat Ares si vreo 5 alti caini de diferite dimensiuni, dar al meu a ales cainele alfa, adica cel mioritic cu care s-a si batut, cu toate ca am tot strigat la el, nu m-a ascultat. Dupa vreo 5 minute, mioriticul si-a pus coada intre picioare si impreuna cu ceilalti caini s-au retras, iar Ares venea catre mine foarte fericit si bucuros. Imi era foarte frica de ce o sa gasesc pe el, dar surpriza, 3 urme de colti foarte superficiali la nivelul gatului, in rest nimic.
Acum stau si ma intreb, oare ei chiar se bat? Sau mai degraba este doar o intimidare in care se mai scapa cate o muscatura nevinovata?

Sus

MesajScris: Vin Ian 25, 2013 7:10 pm 
Neconectat
Moderator

drsogard, ceea ce ai vazut tu nu a fost o bataie intre caini, a fost intimidare. Bataie inseamna sange, urechi rupte, dinti lipsa, gauri serioase, stiu Akita american care a jupuit la propriu pielea de pe spatele altui caine. Cred ca ti-a spus crescatorul de la care ai luat puiul ca au fost folositi la lupte de caini.
Ai avut noroc ca nu a atacat oile, ieseai bun de plata la cioban.

Sus

MesajScris: Vin Ian 25, 2013 8:31 pm 
Neconectat

:) nu, Irina, Ares a fost adoptat de Dragos- viewtopic.php?f=5&t=486

Dragos, Ares s-a impus ca dominant, de asta ciobanestii au renuntat si au plecat.
Cat despre cat de sangerosi sunt americanii.. Nu stiu ce sa zic... Daca ma iau doar dupa americanii pe care ii stiu sau de care am auzit in grupul de cunostinte (si aici) as spune ca sunt mituri. Am citit si povesti care sustineau contrariul insa mi s-au parut mai degraba exceptii, sau vina unor stapani care nu au stiut cum sa isi creasca si educe cainele.
Sunt caini dominanti, simt nevoia sa se impuna si procedeaza in consecinta, tind sa fie agresivi in conditiile astea, insa in rest.........

Sus

MesajScris: Vin Ian 25, 2013 8:52 pm 
Neconectat
Moderator

Uf, merci, am uitat ca Ares e adoptat. Oricum, ai grija si nu il subestima. Si nu il mai lasa liber in spatii deschise.
Irina, eu nu zic doar de americani, zic de akita in general :-) japonezii sunt la fel de afurisiti ca si americanii. Si nu, nu sunt exceptii, sunt norma! Tu te gandesti din perspectiva unui stapan de 1 caine, dar daca ai avea 2 sau mai multi sa vezi atunci ce management canin ai face :-) Si te asigur ca nimeni nu se lauda cu partile mai putin placute cand vine vorba de cainii lor.

Sus

MesajScris: Vin Ian 25, 2013 9:08 pm 
Neconectat

patataj scrie:
Si te asigur ca nimeni nu se lauda cu partile mai putin placute cand vine vorba de cainii lor.

;) ba eu ma laud: Hiruko este extrem de agresiv cu aproape orice caine, desi am incercat tot felul de socializari...asa e el, un razboinic si un dominant....pey akita este caine de prada si sunt extrem de neinfricati...si nu-i doar al meu asa! Cine zice ca al lui caine este prietenos cu orice, oricine, oricand si oricum ori are 3 luni ori are puddel :lol: :lol: :lol:

Sus

MesajScris: Vin Ian 25, 2013 9:27 pm 
Neconectat

:D :D :D :D :D Corect, Coco!

Irina, stiu cum e... Ursu nu a tolerat-o pe Arisa de la bun inceput. Ea tot voia a se joace, el o latra si facea urat.. stateam cu ochii pe ei ca pe butelie.. pe vremea aia Ursu inca mai putea alerga, si mi-era sa nu iasa cu scantei, sa nu imi omoare puiutul, el are istorie lunga cu oratanii si pisici omorate. Acum nu mai poate alerga insa este si el dominant si se manifesta cum poate.. sa ma vezi pe ploaia' de n-ai fi scos pe nimeni afara, dand ocol cu Arisa sa intram pe alta usa ca sa evitam un conflict.. pentru ca el se aseaza mai mereu acolo unde stie ca urmeaza sa treaca ea.. ca sa aiba de ce sa maraie :D. Tora pe de alta parte e cuminte - asta pana are mancare in castron. Atunci sare si la Arisa si la Ursu (Aria cum o aude maraind cum se incordeaza si schimba atitudinea..) iar revelionul trecut a sarit la gatul lui Ursu care e de 4 ori cat ea (e metis de caucazian), sa-l muste, de abia i-am potolit. :D E circ aici, tebuie mereu facuta politie :D dar asta e. Ii iubim pe toti :D.
Acum situatia e relativ mai usoara - cu Ursu aproape imobil, Tora relativ docila cu noi si defensiva cu Arisa de cand asta mica "ii scuipa seminte in cap" ... mai ies scandalui periodic.. :D dar imi pot face o imagine apropos de ce zici.. cu mai multi caini ca Arisa, puternici si incapatanati.. valeu! :D :D :D

Sus

MesajScris: Sâm Ian 26, 2013 10:34 am 
Neconectat

patataj scrie:
Uf, merci, am uitat ca Ares e adoptat. Oricum, ai grija si nu il subestima. Si nu il mai lasa liber in spatii deschise.

De atunci nici nu-l mai las liber in spatii deschise, tocmai pentru a evita astfel de conflicte, cred ca nici macar cu botnita.

coco scrie:
;) ba eu ma laud: Hiruko este extrem de agresiv cu aproape orice caine, desi am incercat tot felul de socializari...asa e el, un razboinic si un dominant....pey akita este caine de prada si sunt extrem de neinfricati...si nu-i doar al meu asa! Cine zice ca al lui caine este prietenos cu orice, oricine, oricand si oricum ori are 3 luni ori are puddel :lol: :lol: :lol:

Sunt de acord cu tine, doar ca mi-ar placea sa-l si pot lasa liber pe malul Somesului sa se balaceasca si sa socializeze. Mi-ar placea un dresaj home made, dar din cate vad.....la akita nu se prea poate vorbi de asa ceva, mai ales la varsta pe care o are.

Irina A scrie:

Dragos, Ares s-a impus ca dominant, de asta ciobanestii au renuntat si au plecat.
Cat despre cat de sangerosi sunt americanii.. Nu stiu ce sa zic... Daca ma iau doar dupa americanii pe care ii stiu sau de care am auzit in grupul de cunostinte (si aici) as spune ca sunt mituri. Am citit si povesti care sustineau contrariul insa mi s-au parut mai degraba exceptii, sau vina unor stapani care nu au stiut cum sa isi creasca si educe cainele.
Sunt caini dominanti, simt nevoia sa se impuna si procedeaza in consecinta, tind sa fie agresivi in conditiile astea, insa in rest.........

Adevarul este ca simpla lor prezenta, atitudine si impozanta cauzeaza fiori reci pe sira spinari. Nu degeaba au fost patrupede regale in trecut.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]