ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Feb 20, 2019 6:27 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Akita vs other dogs or kids
MesajScris: Dum Ian 20, 2013 12:03 am 
Neconectat

Nu stiu despre cateii vostri dar va spun eu ca al meu e pritenos cu toti cateii care se intalneste. Chiar daca uneori unii caini mai batrani il maraie latra sau il certa el tot vrea sa se joace cu ei. Chiar si cu cateii de dupa garduri care latra disperati la el tot joaca vrea. Nu mai zic de copii, parca e nebun e singurul moment in care nu ma mai asculta, cand se intalneste cu alti caini sau cu copii nu vrea sa mai vina la mine nu ma mai baga in seama. Accept si imi place faptul ca nu este agresiv si ii pot da drumul in parc sa alerge fara lesa dar nu imi place faptul ca nu ma mai baga in seama, ma ignora.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Akita vs other dogs or kids
MesajScris: Dum Ian 20, 2013 12:28 am 
Neconectat

"Salut! Ma numesc Akiro si am aproape 3 luni!" pare sa fie motivul pentru care este prietenos cu toti cainii! Chiar si cu cei care il maraie.
Cand va fi "Salut! Ma numesc Akiro si am aproape 8 luni!" eu unul ma indoiesc ca va mai fi la fel! :lol: Dar... Cine stie?!

Sus

MesajScris: Dum Ian 20, 2013 9:58 am 
Neconectat

Arisa a ramas prietenoasa cu oamenii si copiii. Cata vreme oamenii si copiii nu tipa :).
Cu cainii este insa alta treaba :D. Lucram la asta in continuare.. are un prieten cu care se joaca in parc pana pica lata, insa in general prima reactie e destul de violenta. E drept ca depinde foarte mult si de atitudinea cainilor respectivi fata de ea.
Prietenul de care ziceam e zapacit rau... asta "mica" il latra si facea ca toate alea - el o maraia la randul lui si o latra, insa parca la misto, pentru ca in acelasi timp tot dadea cu laba inspre ea. M-a fost teama sa nu il inhate... A durat cam 5 minute pana a inteles talibanca ca n-are nicio sansa sa il sperie si a trecut la joaca :D. La modul ca a dormit de cand am ajuns acasa pana a doua zi dimineata, iar apoi inca o tura pana la pranz :D.

Sus

MesajScris: Mar Ian 22, 2013 4:54 pm 
Neconectat

Si Yuki se intelegea pana pe la 6-7 luni cu toti cateii, dar dupa ce a fost muscat de ureche si-a cam dat seama cum sta treaba cu apararea si a devenit oarecum agresiv fata de alti caini, dar doar cand vine vorba de masculi. In schimb cu femelele si oamenii se joaca de nu are aer :lol: ... Pe strada si prin parc ii pupaceste pe toti :lol:

Sus

MesajScris: Mar Ian 22, 2013 7:28 pm 
Neconectat
Site Admin

Noi am trecut de la faza "nu ii face nimic, doar vrea sa se joace" la "mai bine vi-l tineti in lesa"... :lol:

Sus

MesajScris: Mie Ian 23, 2013 1:16 pm 
Neconectat

Eu am avut oeri o revelatie.. am fost in parc, si dua tavaleala prin noroi cu prietenul Timi, am mai intrat o tura cu un rottweiler. Cainele cuminte si frumos, calm... a mea marr, ham, marr ham.. Stapanul cainelui mi-a zis o chestie pe care nu o remarcasem, si care s-a ovedit reala - ea nu maraie pur si simplu.. ea maraie la orice caine se apropie de mine, si mai mult, intotdeauna se pune intre mine si cainele respecti. :D ma pazeste...

Sus

MesajScris: Mie Ian 23, 2013 6:08 pm 
Neconectat

deci de aceea maraie Aky mereu, la orice aratare, MA IUBESTE ENORM! :lol:

Sus

MesajScris: Mie Ian 23, 2013 6:08 pm 
Neconectat

:D exact!

Sus

MesajScris: Joi Ian 24, 2013 4:09 pm 
Neconectat

Si eu care imi faceam probleme de Ares al meu..... Sa inteleg ca, aproape toti akita sunt foarte dominanti si au "probleme" cu alti caini? Ares al meu, a reusit sa largeasca carabina de la lesa de cat de mult a tras cand treceam pe langa alti caini. Chiar si la femele am observat ceva, prima data maraie, latra si se arunca la ele, cu alte cuvinte, le ataca si mai apoi verifica ce sex are celalat caine, iar daca vede ca e femele si ea nu reactioneaza violent, se linisteste si devine cel mai bun prieten. Sa nu se inteleaga ca il las sa se bata sau il las liber, e intotdeauna in lesa si la picior. Cu oameni e prietenos, exceptie fac oamenii strazi, tiganii si oamenii beti. Si inca o chestie misto, de care stiam, dar pe care nu am vazut-o in realitate niciodata. A trebuit sora mea sa-si lase copilul de 8 luni sa stea la mine cateva zile, eu am copil mult mai mare si care era in casa la venirea lui Ares si cu care nu are treaba, in schimb, cu nepotul meu, nu pot zice ca a fost agresiv, dar l-a studiat altfel decat pe celelalte persoane care au venit la noi in vizita si a adoptat o atitudine mult superioara si parca zicea: Cine esti tu? Asta este casa mea si nu te vreau in ea, iesi afara cat mai repede ca daca nu, am sa te bat si am sa te musc. Asta am simtit eu ca vrea sa zica Ares.

Sus

MesajScris: Vin Ian 25, 2013 2:28 pm 
Neconectat

Dragos Parvu scrie:
"Salut! Ma numesc Akiro si am aproape 3 luni!" pare sa fie motivul pentru care este prietenos cu toti cainii! Chiar si cu cei care il maraie.
Cand va fi "Salut! Ma numesc Akiro si am aproape 8 luni!" eu unul ma indoiesc ca va mai fi la fel! :lol: Dar... Cine stie?!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Exact! Cu siguranta acesta e motivul....insa atentie mare la cei care au copii mici, insa nu la cei din familie ci la ceilalti si la comportamentul copilului respectiv in raport cu cel din familie. Un akita poate perce un gest ca fiind amenintator pentru copilul din haita sa si sa-l atace pe celalalt in ideea de al apara p-al lui....

Fii-mea poate sa-i faca orice, dar orice: sa-l traga de coada, de limba, sa se urce pe el....saracul cand nu mai suporta fuge de ea. Insa, cand e cineva strain in preajma ei este cu ochii dupa ea si nu o scapa nici o secunda de sub protectia lui....chiar sarise la tatal meu care voia s-o ia in brate, el fiind obisnuit cu ceilalti nepoti care tot un akita au, dar acolo si el face parte din haita..... ;) ......a ramas socat cand si-a dat seama, noroc ca l-am apucat de zgarda :D altfel era capsat cu siguranta....el avand totusi experienta de 8-9 ani in relatia cu un akita, insa pt o secunda a uitat ca asta este un alt akita, iar el este in vizita - practic un strain....

Hiruko este foarte alintat si prietenos cu oamenii care ne stau in preajma, insa mereu in alerta si cu ochii dupa noi in special dupa pitica noastra....alti caini??? :lol: :lol: :lol: dezastru, s-ar bate cu orice caine care are caracter si temperament, pe ceilalti nici nu-i baga in seama, iar daca este provocat parca din "vulpita cea draguta" se transforma intr-o fiara....

Insa la final trebuie sa constientizam: avem in casa un AKITA!

Ps: "if is not an Akita, it's just a dog" & "whoever said money can't buy happiness never owned an akita "

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]