ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Lun Aug 19, 2019 10:36 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Oct 15, 2012 12:34 pm 
Neconectat

Buna, eu si sotul suntem proaspetii posesori ai unul mascul akita american de 6 saptamani. L-am cumparat ieri pentru ca sotul si-l dorea foarte mult si in aproximativ 1-2 saptamani ne mutam la casa cu curte.
Problema e ca fiind micut si neavand inca vaccinurile facute il vom tine un timp in apartament (primul vaccin i-l vom face astazi, deparazitare si ce ne mai sfatuieste doctorul veterinar).
La apartament avem deja un motan de aproximativ 2 ani, necastrat si neobisnuit cu alte animale. Catelusul (caruia inca nu i-am dat un nume-asteptam sugestii) e jucaus si prietenos cu motanul PITU dar acesta din urma pare ca nu vrea sa-l accepte. Cum sa procedam sa-i imprietenim?

Alte probleme:
1. va rog sa ne sfatuiti cum sa-l obisnuim sa-si faca nevoile in balcon (cum intra in casa, la scurt timp isi face nevoile pe covor).
2. merge foarte des la litiera lui Pitu si mi-e frica sa nu se imbolnaveasca. Incercam sa-l tinem departe de baie (locul unde este pusa ladita lui Pitu) dar nici nu putem tine usa inchisa pentru ca atunci nu ar mai avea acces Pitu la ladita. Cum sa procedam?
3. catelusul, cand se joaca cu noi, vrea sa ne muste de mana. Recunosc ca-i mai dau peste botic si-i zic "nu" si pe moment pare ca se potoleste. Procedez corect?

Multumim in avans pentru informatii.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 12:55 pm 
Neconectat

Bun venit printre noi! Asteptam un post la sectiunea "Cainii Nostrii" si catelusul vostru si poze! :)

Legat de nevoile catelusului: noi cand l-am adus pe Yuuki si nu l-am putut scoate in curte pentru ca nu avea vaccinurile terminate, am folosit niste pampersi de catei care au un miros specific si care ii atrage sa isi faca nevoile pe el. Ce-i drept, pana pe la 4 luni, am avut insirati pampersi peste tot, apoi incet incet a inceput sa se abtina si sa faca doar afara.

Legat de celelalte sfaturi poate va raspund cei mai experimentati membrii.

Si cum adica nu are nume? sa inteleg ca nu aveti pedigree la el?

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 1:02 pm 
Neconectat

Inca nu ne-am decis asupra numelui dar o vom face intr-o zi-doua.

Legat de pedigee nu stim, are multe din caracteristicile rasei dar nu are carnet. Ii vom face noi astazi cand il ducem la veterinar.

Astazi ii voi face cateva poze si le voi posta. ;)

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 1:10 pm 
Neconectat

Bine ati venit Ioana !

De unde sunteti ?

Cred ca e o confuzie. Pedigree-ul este un act de origine, care atesta apartenenta cainelului la rasa respectiva si descendentii. Carnetul de sanatate este un document eliberat de medicul veterinar unde sunt trecute deparaziatri, vaccinari, tratamente, etc.

http://hirotheakita.shutterfly.com/

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 1:34 pm 
Neconectat

Buna,

Noi suntem din Iasi.
Deci nu are pedigree dar asta nu ne-a oprit sa-l cumparam.

Asteptam sfaturile voastre legate de cresterea lui si binenteles sugestii de la cei care ne pot raspunde la intrebarea "Cum sa imprietenesc un motan cu un mascul Akita?".

Multumim.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 2:06 pm 
Neconectat
Moderator

Repet ce am mentionat la alt topic, 6 saptamani este o varsta prea mica sa fie luat de langa mama si frati, dar ce e facut e bun facut.

La mine pisica avea 3 ani cand am adus pui de caine in casa, si acum il uraste din tot sufletul. El nu are nicio treaba cu ea, dar ea nu poate sa il supere. Depinde de pisica, cum aveti noroc. Sa aveti grija sa nu o necajeasca si poate se inmoaie.
La intrebari:

1. va rog sa ne sfatuiti cum sa-l obisnuim sa-si faca nevoile in balcon (cum intra in casa, la scurt timp isi face nevoile pe covor).
Ridicati covorul pana se obisnuieste sa faca afara, altfel va fi mereu atras.
2. merge foarte des la litiera lui Pitu si mi-e frica sa nu se imbolnaveasca. Incercam sa-l tinem departe de baie (locul unde este pusa ladita lui Pitu) dar nici nu putem tine usa inchisa pentru ca atunci nu ar mai avea acces Pitu la ladita. Cum sa procedam?
Nu se imbolnaveste daca e deparazitata corect pisica, dar poate sa manance din litiera si sa se strice la stomac. Tineti-va de capul lui sau mutati temporar litiera.
3. catelusul, cand se joaca cu noi, vrea sa ne muste de mana. Recunosc ca-i mai dau peste botic si-i zic "nu" si pe moment pare ca se potoleste. Procedez corect?
Nu. Daca strange prea tare trebuie sa scoateti un sunet ascutit/chitait si sa intrerupeti joaca. Daca ar mai fi stat in cuib ar fi invatat de la mama si frati cat sa stranga, acum trebuie sa il invatati voi. Daca doar prinde de mana intrerupeti joaca un minut si il ignorati. Este mult prea mic pentru corectii mai dure.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 2:24 pm 
Neconectat

Multumesc pentru raspunsuri.

Legat de muscat, nu musca atat de tare dar din reflex, la momentul respectiv ai tendinta de a-ti trage mana din gura lui si atunci doare. Oricum, vom folosi sugestiile tale.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 9:12 pm 
Neconectat
Moderator

Absolut toti Akita sunt "mouthy", isi exprima afectiunea rontaindu-te delicat de mana, cand vii acasa unii dintre ei iau o jucarie in gura si danseaza in jurul tau. Dar trebuie mentinute niste limite cand de mult, cat de des si cat de tare are voie sa isi foloseasca dintii pe tine.

Sus

MesajScris: Lun Oct 15, 2012 9:50 pm 
Neconectat

Taro a venit intr-o familie de pisici cred ca vreo 10 erau acum 2 ani :))) i-am lasat sa se cunoasca si sa impreiteneasca :D nu am facut nimic special.Cu timpul totul o sa fie ok. Sfatul meu: Rabdare

Legat de celelalte probleme tot Rabdare

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]