ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Joi Sep 19, 2019 12:27 am

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pentru prima data......
MesajScris: Vin Feb 08, 2013 3:51 pm 
Neconectat

Din pacate sau din nefericire seman foarte mult cu akita meu, adica sunt incapatanat, asa ca va rog sa nu radeti de mine.
Dupa cum cred ca stie aproape toata lumea, Ares are doar carnetul de sanatate si cam atat, dar eu, in incapatanarea mea si din dorinta ca viata lui sa fie mai frumoasa si sa se simta si el mai important, vreau sa particip cu el la expozitii.
Stiu ca primul pas este inscrierea in asociatia chinologica, microcipul, care oricum vroiam sa-l pun si participarea la expozitie. De la asociatie mi s-a spus ca pot participa doar la C.A.C-uri, minim la doua, iar daca arbitrii de la ambele expozitii imi dau aceleasi hartii, atunci pot sa scot o hartie si de la Ares sa inceapa arborele genealogic. Eu asa am inteles, tipa de acolo nu a stiut sa-mi spuna mai multe.
Acum problema si dilema mea este ce sa fac si cum? Mai ales ca are niste cicatrici pe bot, veterinarul mi-a spus ca de la o bataie cu un caucazian la varsta de un an si caninul superior stang rupt pe jumatate de la joaca unuia dintre proprieterii anteriori cu pietre (chestie pe care eu nu o inteleg, cum poti sa-i arunci unui caine o piatra si acesta sa o prinda in gura? sa te joci cu cainele cu pietre? )
Sincer, chiar imi doresc sa-i ofer prietenului meu canin un renume, oricat de mic.

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Pentru prima data......
MesajScris: Sâm Feb 09, 2013 12:58 am 
Neconectat

Din cate stiu eu:
Nu trebuie sa fi inscris in nici o asociatie sa participi la expozitii, doar ca daca esti inscris intr-o asociatie taxa de participare e mai mica.
Cred ca trebuie sa ii scoti un carnet de performanta unde albitrii o sa noteze rezultatele.
Nu stiu daca e sau nu limita la numarul de expozitii la care poti participa.
Cu cicatricile atata timp cat nu participa la un concurs de frumusete e ok (la frumusete conteaza frumusetea) la showuri conteaza trasaturile, sa se incadreze in tiparul rasei (greutate, structura, semne distinctive pentru rasa etc.)
La dinti stiu ca se uita la dinti, dar nu sa vada daca is ciobiti sau nu ci sa aiba muscatura specifica rasei si sa aiba toti dintii cred. Poate alte persoane te pot lamurii mai mult, daca nu pot vorbii cu un crescator/albitru de akita si pot sa-ti dau mai multe detali.

Sus

MesajScris: Lun Feb 11, 2013 5:45 pm 
Neconectat

Ca sa participi la expo trebuie sa ai carnet pe performante, deci e musai sa te inscrii intr-o asociatie si sa fie identificat prin microcip ( acesta se pune la veterinar). Oricum certificatul de tipicitate trebuie eliberat de asociatia chinologica, deci tot trebuie sa te inscrii....
Expozitiile de tip CAC si CACIB sunt expozitii de frumusete, cainele nu trebuie sa fie numai tipic...
Acum... pun si eu o intrebare: dat fiind ca este un caine de 4 ani, fara genealogie cunoscuta, care ar fi scopul mersului in expo si deschiderea unui certificat de tipicitate? In afara de distractia stapanului in expo, socializarea cu alti stapani....

Sus

MesajScris: Mar Feb 12, 2013 3:26 pm 
Neconectat

:) Eu il inteleg pe Dragos. La inceput am zis ca ma doare in bascheti ca Arisa nu are pedigree.
Acum insa, uitandu-ma pe aici de atat vreme, imi pare rau. Ma uit la cat de bine se prezinta pufosii de pe aici la concursuri... si.... Si eu ma gandesc foarte serios sa fac pasii necesari ca sa putem participa. Sunt mandra de ea, mi se pare cel mai fumos si destept (si rasfatat, alintat si incapatanat, dar asta e alta poveste) catel, si as vrea sa vad unde s-ar clasifica intr-un concurs. (bine, si daca ar fi sa nu ia nimic ar fi, fireste, vina arbitrilor nu a maimutei mele :D)

Sus

MesajScris: Vin Feb 15, 2013 12:40 pm 
Neconectat

Vad ca asta cu participarea in expozitii e un subiect destul de dezbatut pe forum.
Parerea mea ca pana a ajunge in ring cu catelul nostru sunt niste pasi de urmat, astfel incat sa se fie o experienta placuta atat pentru catel cat si pentru noi...
Pe scurt, dupa mine pasii sunt astia:
- in prima faza participarea la expozitii ca si spectator, sa vedem cum se prezinta cainii, cum se arbitreaza, care este atmosfera, etc
- studierea rasei dorite, a genealogiei, a caniselor si apoi alegerea unui pui cu potential de show
- inceperea din frageda pruncie cu ceea ce inseamna dresajul de ring
- nu mai zic, inscrierea intr-o asociatie
- pregatirea aceesoriilor (cu tot ce s-a mai discutat la alte topice)
Cam asta vad eu, pe scurt, altfel, vorba Bulinei...scopul ramane doar de socializare.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]