ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Sep 18, 2019 3:24 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Problema la ureche
MesajScris: Vin Ian 11, 2013 11:44 am 
Neconectat
Moderator

In alta ordine de idei, puiutul vostru e nascut in aceeasi zi cu Hinu, doar 3 ani mai tarziu :-)

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 11:46 am 
Neconectat
Site Admin

Corina, o asociatie, fie ea si legal constituita, nu inseamna automat recunoasterea ei de catre toata lumea.
Ca sa-ti dau un exemplu (fortat, ce e drept), ar fi ca si cum noi am face acum o asociatie/club cu caini Akita care nu tin coada covrig, ci dreapta. Am da pedigree/acte de origine pentru ei, dar asta nu inseamna ca si corespund standardului de rasa.

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 11:49 am 
Neconectat

:lol:..Dam petrecere mare pe 20 octombrie inseamna :lol:.. mdaa.. nu am avut de unde sa stim ..din tot ce am citit nu scria nicaieri :( ..am cautat si prin romania ...dar in perioada respectiva ce gasisem cu pedigree erau puiuti din bucuresti pe care cerea 1.500 de euro/pui si ni s-a parut cam mult :? ..la urmatorul catel o sa stim :D ..macar si pedigree-ul asta stim ca e bun de ceva- ca ne arata ca e Akita rasa pura..

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 11:51 am 
Neconectat

da asa e..dar totusi este cam aiurea pentru ca noi la acel moment nu stiam ca exista diferente :oops: ..nu mai conteaza..nu l-as schimba pe Yuki pentru nimic in lume.. sunt fericita ca asa puiut a ajuns la mine .. :D

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 12:01 pm 
Neconectat
Site Admin

corina_yuki scrie:
..nu l-as schimba pe Yuki pentru nimic in lume..

Stim, nici unul dintre noi nu ar face-o. :D
Eu vad asa lucrurile: sunt crescatori, care stiu ce si cum si nu ar ajunge in situatia aceasta, suntem noi, ceilalti care ii iubim "no mather what", si din pacate, mai sunt si inmultitorii, pe care nu ii intereseaza f mult problema. Dar ei nu cred ca-si fac cont aici. Le repugna. :lol:

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 12:25 pm 
Neconectat
Moderator

Se poate sa fi fost vorba de noi, noi am setat pretul pentru puiutii din primul cuib intre 900 si 1500 de euro in functie de potentialul de show. Imi aduc aminte de o familie care a dorit sa rezerve cel mai bun mascul din cuib si cand i-am spus ca este 1500 de euro a disparut. Sper ca nu erati voi. Baietelul respectiv s-a dezvoltat chiar mai frumos decat credeam, l-am dat cu un pret mult redus pentru ca ne-am rezervat dreptul la 2 monte cu el. In toamna ne-a facut frumoasa surpriza sa devina Campion european de juniori si BOB Junior :-) De fapt mai bine daca ati fi fost voi, ne-ati facut o favoare :-)

Corina, selectia costa. Nu toate cuiburile au aceste preturi, depinde de calitatea puilor, daca se plateste taxa de monta sau nu (noi am platit 1500 de euro, si asta cu reducere pentru ca eram prieteni), daca parintii au teste de sanatate facute, concursuri in strainatate etc. De exemplu pentru puii de acum ne-am fixat preturi mult mai mici (intre 750 de euro si 1200-1300) desi calitatea puilor este la fel de buna, daca nu si mai buna decat a fratilor mai mari, dar avem in proprietate ambii caini si astfel costurile scad.

As fi extrem de reticenta cu privire la orice pui de akita care s-ar vinde cu mai putin de 700 de euro in zona noastra. O sa incerc intr-o zi sa fac un thread cu privire la preturile akita cand am timp, majoritatea persoanelor nu inteleg munca enorma si eforturile financiare care stau in spatele unui cuib - pentru orice rasa, cu atat mai mult cu cat vorbim de rase rare cum e Akita.

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 6:59 pm 
Neconectat

Foarte neobisnuit pedigree-ul.

Matai Narita, canisa inregistrata in MEOE si FCI, era o canisa maghiara veche. Primii care au avut Akita inregistrat in Ungaria (nr. MET Akita 1, MET Akita 2 etc.), caini adusi din Japonia, acum mai bine de 20 de ani. Din cate stiu nu au mai avut cuiburi de Akita de ani buni.

Crescatorul de la care provine Yuki presupun ca foloseste doar (re)numele canisei respective, dupa cum se vede si din pedigree nu sunt aceleasi persoane.

Ce este mai ciudat e faptul ca in pedigree se regasesc multe nume ale unor caini cunoscuti, dar cu alta ascendenta si alte numere de inregistrare. Chiar daca sunt caini diferiti cu acelasi nume, numerele sunt din pacate fictive; nici in sistemul vechi de notare in cartea de origine maghiara (MET Akita), nici in cel nou de dupa separarea si schimbarea denumirii raselor (MET J.Akita) nu s-a ajuns la numere de ordinul 5.000, 10.000, 15.000.

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 7:35 pm 
Neconectat
Moderator

Daca stau bine sa ma gandesc cred ca nici eu nu am vazut MET mai mare de 3000.

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 10:34 pm 
Neconectat

@patataj : Nu cred ca eram noi :D ..din cate imi aduc aminte noi nu am intrebat nicaieri de cel mai bun din cuib ..doar ne interesam de preturi si despre cum se comporta akitei... si stiu ca acest domn de la telefon cand a auzit ca nu am mai avut un caine inainte ne-a spus sa nu ne luam Akita, ca nu suntem pregatiti din acest motiv..dar uite ca noi si Yuki ne intelegem foarte foarte bine :lol:
In legatura cu pedigree-ul va dati seama ca noi nu prea stiam si inca nici nu stim cine stie ce despre aceste acte.. pentru noi pedigree-ul e un act ce atesta ca puiutul este rasa pura ..mi se pare ciudat daca ar fi false :shock: .. noi doar le-am primit.. daca vom mai lua vreodata un catel o sa fim informati si din acest punct de vedere :) ..o sa luam legatura cu proprietarul mamicii oricum.. nici nu stim unde putem verifica actul :lol:..in orice caz..noi am vrut un catel akita iubaret si cred ca al avem.. presupun ca e rasa pura ..doar arata ca unul.. ma multumesc cu aprecierea oamenilor care il vad pe Yuki :lol:

Sus

MesajScris: Mie Iul 03, 2013 10:10 pm 
Neconectat
Moderator

Ha, sigur nu erati voi atunci! Cu bunavointa si cu un puiut ales corect de crescator poti sa ai ca prim caine akita fara probleme.

Subiect ridicat ultima oară de corina_yuki Mie Iul 03, 2013 10:10 pm.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]