ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mie Sep 18, 2019 3:25 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema la ureche
MesajScris: Joi Ian 10, 2013 1:49 pm 
Neconectat

Buna ziua!..Yuki a fost muscat acum cateva luni de ureche(cainele era cu stapanul in lesa, parea foarte cuminte si am trecut pe langa si deodata celalalt caine i-a sarit lui Yuki in spate la ureche,Yuki care nu il provocase cu nimic...) si dupa cum se vede si din poze nu mai are varful de la urechea stanga :x . Noi avem pedigree si am fi vrut sa participam macar la o expozitie, mai ales ca merge si la dresaj ,dar nu stim daca mai avem vreo sansa din cauza urechiusei :cry: .. din cate stiti este descalificat din start sau doar depunctat? Multumesc :)

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Problema la ureche
MesajScris: Joi Ian 10, 2013 10:17 pm 
Neconectat
Moderator

Trebuie sa scoateti o hartie de la veterinar cum ca problema la ureche a fost rezultatul unei altercatii cu alt caine si nu este din nastere. Nu va fi descalificat, dar cu siguranta va fi depunctat serios. Expozitiile sunt insa foarte utile pentru experienta, interactiune cu alti caini si oameni, atat pentru el cat si pentru voi ca stapani. Desi la cele mai multe arbitrajul este nedescriptiv, poti intreba de cele mai multe ori arbitrul ce parere are de caine. Din cate vad eu este de linie veche, ar fi interesant de vazut ce caini are in spate, daca vrei sa postezi pedigree-ul.

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 10:14 am 
Neconectat

De linie veche?! :o ..exista si asa ceva?...eu am citit cam tot ce se poate despre akita pe internet, m-am documentat bine inainte sa ma hotarasc la o rasa :) ...dar se pare ca acest lucru mi-a scapat.. :? ...puteti sa imi dati mai multe detalii?
Si in legatura cu expozitia...poate ajungem si noi macar la una..asa macar sa vedem cum sta treaba :lol: ...Multumesc pentru ajutor :D

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 10:20 am 
Neconectat

Si pedigree-ul...nu stim noi foarte bine sa il analizam dar oricum :lol:..daca vi se pare ceva interesant/ciudat sau orice sa ne spuneti si noua :lol: ..Yuki are si microcip si pasaport..Am vazut ca trebuie sa lipim si o banda cu numarul de la microcip

Imagine

Imagine

Aici presupun ca trebuie sa completam noi..
Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 10:40 am 
Neconectat
Moderator

Deceniul trecut FCI (fci.be) a impartit Akita in 2 rase distincte - cel japonez cu standard FCI 255, denumire Akita, si cel american cu standard FCI 344, denumire American Akita. Inainte de scindare erau posibile montele intre akita care erau mai apropiati de japonez cu akita care erau mai apropiati de americani si de aceea fizic acestia sunt diferiti si fata de Akita si fata de American Akita de acum, luand trasaturi de la amandoi. Un asemenea caine in limbaj comun este de linie veche. Inca se mai vad prin Europa, dar din ce in ce mai putin.

Din FCI pentru Ungaria face parte MEOE, ceea ce inseamna ca pedigree-ul eliberat de MEOE este cel care iti trebuie pentru a te inscrie in expozitii FCI. Yuki este inregistrat cu Hunor Dog Club, care din cate stiu eu nu are nicio intelegere cu FCI. Asta inseamna, practic, ca nu il vei putea inregistra in expozitii decat ca figurand fara pedigree.

Poti verifica cu cel de la care l-ai cumparat daca a scos si acte MEOE pentru cuib.

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 10:58 am 
Neconectat

Ce prostie... atata vreme cat are pedigree si este din parinti cu pedigree nu vad de ce nu il primesc..cu toate astea pot scoate cumva si pedigree-ul care trebuie?..si inca ceva conteaza asta la expozitii?

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 11:00 am 
Neconectat
Site Admin

Corina, depinde si de cine e dat acel pedigree.
E ca si cu diplomele la facultate. Toti dau, dar numai unele sunt recunoscute.

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 11:23 am 
Neconectat
Moderator

Robert are dreptate.
De cele mai multe ori persoanele care scot acte de la Hunor Dog Club nu pot din varii motive sa scoata acte de la MEOE sau nu vor. Tu nu poti cere pedigree de la MEOE pentru cainele tau, pedigree-ul se cere de catre proprietarul mamei lui Yuki si sunt reguli stricte pentru asta. Nu stiu cum e la ei, dar in Romania trebuie sa depui actele in termen de 3 luni de la nasterea puilor. Cel mai bine e sa te sfatuiesti cu persoana de la care ai luat si sa suni la ACH Galati.
Ma mir insa ca nu te-au sfatuit mai bine cei de la Asociatia Chinologica a judetului tau, asta este ceva comun pentru toate rasele, nu doar pentru Akita. Ce au zis cand ai sunat sa intrebi unde poti gasi pui?

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 11:32 am 
Neconectat

O sa vorbesc cu cel de la care am luat puiul daca e..pai nici nu stiam ca trebuie sunat sau lucruri de genu :evil: ... noi am vorbit cu alti posesori de Akita din Galati ..care nu si-au cumparat Akita ca sa mearga ineaparat la competitii, ci doar pentru ca iubesc rasa.. fiind primul caine noi ne-am informat despre cum sa avem grija, sa ii oferim cele mai bune conditii si sa bineinteles despre rasa.. am mai vorbit la telefon si cu alti stapani de Akita din Romania care aveau puiuti..dar unii din ei nu dadeau pedigree la caini si am dorit doar sa ne sfatuiasca.. noi oricum nu am luat cainele cu intentia de al duce la expozitii, dar vazand totusi ca are pedigree si se poate am zis de ce nu..macar o data ..dar se pare ca a intervenit si problema cu urechea si acum asta asa ca o sa zicem cel mai probabil pas. Oricum mi se pare foarte ciudat sa faci o asociatie care sa dea pedigree-uri bune la nimic...

Sus

MesajScris: Vin Ian 11, 2013 11:42 am 
Neconectat
Moderator

Primul telefon care trebuie dat cand te gandesti sa iei un caine de rasa este asociatia chinologica, aceasta te poate sfatui si proteja. Urmatoarele sunt la canisele inregistrate in Romania si care sunt cele mai in masura sa iti ofere un caine de rasa in adevaratul sens al cuvantului. Imi pare rau ca la noi nu ai sunat, nu aveam pui in perioada respectiva, dar macar puteam sa te indreptam in directia buna. Ce-i facut e bun facut, important e ca aveti un caine sanatos care va iubeste foarte mult.

Sunt sigura ca daca dai acum un telefon la ACH Galati iti pot da mai multe informatii despre Hunor Dog Club si relatiile dintre acesta si ACH.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]