ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Mar Sep 22, 2020 10:56 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CAC IASI 12 MAi
MesajScris: Mar Mai 15, 2012 12:40 am 
Neconectat

off topic....

Pe pagina lor de facebook exista un album "in parc"-http://www.facebook.com/media/set/?set=a.121742834623267.21301.100003626545892&type=3
-o sa observatii catei mai bine
-un lucru care pe mine ma enervat a fost acela ca-si faceau reclama pe strada-toti purtau tricouri cu canisa la fel ca si la concurs-ma mir ca nu imparteau si flyere
-mi se pare de prost gust si lipsit de caracter cea ce fac ei acolo.
-masculul este cel roscat-la fel ca in expozitie si in pozele de pe fb nu prea tine coada ridicata-mie imi tot pare ca merge ciudat "ca un ciobanesc german"---na-sunt niste poze dar sunt cam multe la fel.
-ei au un mascul rosu si 3 fete albe ,coloritul viitorilor pui nu ar avea de suferit?adica decolorati?
-pe site la ei ramane in continuare primul cuib in toamna -adica la un an.deci in toamna sa ne asteptam la o caruta de puiuti din zona iasiului.
-banuiesc ca nu prea puteam face ceva in aceasta poveste decat anti reclama.
-daca toata lumea este de acord-am putea deschide un topic de avertizare a viitorilor stapani asupra acestor "comercianti"

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 10:02 am 
Neconectat

Dupa cum am spus, si mie mi s-a parut de prost-gust reclama agresiva facuta de aceasta Canisa. Pana acum nu am vazut in expo "echipa" de canisa, cu tricouri imprimate, desi stiu sigur ca participa crescatori valorosi, ce au caini valorosi si au scos multe cuiburi bune. De fapt, o canisa serioasa isi face reclama prin rezultate si doar atat. Am inteles ca au reclama si in catalogul expozitiei, sigur au ceva pile in asociatie, asa merg lucrurile. Mi-as dori mult sa ma insel, din pacate orasul asta in care locuiesc ( ma bucur ca macar nu-s nascuta aici) e plin de comercianti si traficanti de tot felul. Sa nu uitam ca de aici a plecam srl-ul Premium.
Problema la "cea mai frumoasa canisa" este ca ei au caini cu pedigree. Nu pot fi numiti inmultitori, in sensul clasic al cuvantului. Daca respecta regulamentul si dau la monta cainii dupa 14luni ( ar insemna sa astepte si sa aiba cuib prin iarna) atunci nu incalca nimic, legal vorbind. Ca nu fac ceea ce este bine si moral pentru rasa si pentru animale, e alta poveste. Nu cred ca le pasa. Mi-as dori mult sa mearga pe la expo in tara, sa se intalneasca cu voi, poate isi deschid ochii. Ma tem insa ca se vor rezuma la expo locale, unde isi pot face si reclama pentru pui. Nu ma pot pronunta asupra calitatilor cainilor din canisa, nu mi s-au parut extraordinari, dar mi-as dori sa stiu ce au luat. Roscatul mi se pare mic si indesat, foarte speriat. Totusi, e vorba de niste pui, care in curand vor avea pui. Eu voi incerca sa le fac anti-reclama printre cunoscuti, asta pana dovedesc ca sunt seriosi si nu vor scoate pui doar pentru niste banuti.

Ami, oficial a participat un singur american, sigur a fost cel de la Wolf Point. Oricare alt akita inscris a intrat ca si japonez, eu asa am dedus.

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 5:23 pm 
Neconectat

Deea...pana la un punct ai dreptate in privinta tendintei comerciale a actiunii facute de cei cu akita din Iasi.
Insa sa stii ca multe canise serioase, crescatori seriosi, oameni pasionati, isi fac tricouri cu logo-ul canisei, caini, isi fac si reclama in catalog ( nu ai nevoie de pila pentru asta, sunt spatii scoase "la vanzare" pentru cine doreste). Daca te rezumi la atat cred ca e ok, nu sa incepi cu flyer-re si mai stiu eu ce...
Numai din rezultate nu te stie nimeni, pentru ca in expo un doritor de pui, neinitiat intr-ale cresterii cainilor si expozitii habar nu are ce se intampla, nu stie ce rezultate si la cine sa se uite, unii nu isi iau nici cataloage sa se uite. Asa ca niste tricouri, niste alte chestii promotionale nu strica... iti faci cunoscut un site, cainii....La expo afara se practica. Crescatorii isi fac mici postere cu cainii, cu rezultatele, cu puii....Cine doreste primeste carti de vizita...
De aici insa pana la a deveni foarte comercial nu e decat un pas...
Si daca acesti oameni vor face acel pas spre a deveni inmultitori se va vedea in timp....Probabil aveti dreptate judecandu-i asa...se va vedea daca sunt seriosi sau daca vor fi doar inca niste fabricanti de pui pe banda.

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 6:12 pm 
Neconectat

Mie mi s-a parut deplasat avand in vedere ca nu au scos inca vreun cuib, mai mult, era prima expo a cainilor. Din punctul meu de vedere, exista riscul ca acesti caini sa nu primeasca nici macar drept de monta. Eu nu cred ca o hartie te face canisa. Stiu ca uneori se practica "reclama" dar sunt aproape sigura ca e vorba de canise ce au aratat ceva. De exemplu, am vazut in Iasi masini de canisa cu numele canisei si pozele cainilor, mi se pare ok deoarece stiu ca acele canise scoteau pui cand eu abia ma nascusem ( sau aproape).

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 6:48 pm 
Neconectat

Stiu mai multi crescatori cu tricouri inscriptionate/reclame in catalogul expozitiei, diferenta e ca respectivii intai si-au facut un renume, pe urma tricouri.
Tot la capitolul imagine - nu am mai vazut asta la o canisa serioasa - site copiat dupa alta canisa.
Primul e al unei canise din Belarus (http://www.akita.by), al doilea e al canisei din Iasi (http://www.canisaakitainu.ro) si asta e doar prima pagina, sunt copiate si restul paginilor.

Fişiere ataşate:
Keitaro.jpg
Keitaro.jpg [ 146.65 KiB | Vizualizat de 5896 ori ]
Koun.jpg
Koun.jpg [ 148.67 KiB | Vizualizat de 5896 ori ]

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 6:58 pm 
Neconectat

Sincer, vazand pozele cu site-ul , mai ca ma bufneste rasul...
Poate e de plans, dar nu poti sa nu razi vazand cata prostie sta in capul unora.
Eu sper din suflet ca romanii sa se mai trezeasca, incetishor, si sa nu mai ia tzepe .
Aici vine rolul vostru, al crescatorilor si pasionatilor de akita... Si nu numai.
Sa atentionati doritorii, sa incercati sa discutati cu cei ce au aceasta canisa ( by the way...e canisa inregistrata FCI?), poate nu sunt rau intentionati si chiar nu stiu niste reguli. Daca stiu clar ce au de facut si anume bani, numai prin boicot vor fi facuti sa renunte si ori merg pe drumul corect, ori vor ramane la stadiul de inmultitori.

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 8:21 pm 
Neconectat

Bulina, proprietarul cainilor este pe acest forum, cainii sunt prezentati la sectiunea dedicata rasei. Cred ca e inregistrata canisa, cainii sunt cu acte. Totusi, exista cateva nereguli, nu stiu, aici depinde de cat de mult iubesc ei rasa si cat de mult doresc sa faca ce e bine. De asta mi s-a parut putin deplasata treaba cu tricourile, crescator inseamna mult mai mult decat sa iti iei o pereche de caini si sa faci anunt ca vei avea pui cat de curand.

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 8:53 pm 
Neconectat

Mie mi se pare in neregula sa anunti cuib in toamna, cand ai numai pui sub un anin canisa... Poate e toamna viitoare... :D

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 9:27 pm 
Neconectat

Am ajuns si noi in sfarsit acasa.
Conform catalogului, masculul roscat se numeste Puszta Dombi-Surka-Oshika, tatal: Puszta Dombi-Surka Jedi, Mama : Puszta Dombi Surka Enya. crescator Ivanyi Gabor.
Femele:
1. Amaterasu Inu Yoko Zuna Yasuoka, Tata: Goryu delle bianche vallate si Mama: Amaterasu Inu Yoko Zuna Yutaka. Crescator: Gecsei Eva.
2. Yuki Dama. Tata: Takeo Matasy, Mama: Misaky Miu Takane. Crescator Albescu Florin.

Sus

MesajScris: Mar Mai 15, 2012 9:28 pm 
Neconectat

Alina poti sa ne spui ce rezultate au obtinut

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]