ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Sâm Apr 20, 2019 6:25 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dresaj
MesajScris: Mie Mar 05, 2014 1:37 pm 
Neconectat

Buna Ziua! As dori sa va intreb daca akita se dreseaza usor? Si pentru un apartament, ce ar fi mai indicat sa aleg: mascul sau femela? Exista vreun dezavantaj anume pentru aceasta rasa? Va multumesc mult

Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

Subiectul mesajului: Re: Dresaj
MesajScris: Mie Mar 05, 2014 2:28 pm 
Neconectat

un caine nu conteaza rasa lui care o ai in apartament , e ca si cum ai intreba ce sa am fata sau baiat , e cam aiurea

In apartament poti avea caine , doar ca aceasta rasa cere atentie mai deosebita , ca de altfel orica caine din categoria de paza , pana la un an .

daca citesti alte posturi prin zona , este foarteee importanta socializarea sa de mic , de la 4 luni , iemdiat ce ai terminat grila de vaccinare .

Inainte de achizitionare informeaza-te foarteee bine !

Sus

MesajScris: Mie Mar 05, 2014 2:31 pm 
Neconectat

Am eu monstrulet la apartament. Daca nu esti dispus sa iesi de cel putin 2 ori pe zi, sa ai o rabdare monumentala si sa strangi cam tot ce pretuiesti prin casa, plus perioadele de naparlire, nu iti recomand. Daca vrei mai multe detalii despre ce inseamna akita la apartament,te ajut cu mare placere. Aici am cuprins doar ft sumar ce presupune

Sus

MesajScris: Mie Mar 05, 2014 2:48 pm 
Neconectat

chestia asta asta cu cainele in apartament e valabil la orice rasaaa

trebuie sa ai timp serios de catelus, incepand de la o talie medie catre mare , toti cateii cer atentie deosebita , de la 4 luni in sus pana pe la 10 luni , perioada cand rod , schimba dintii, schimba puful de pui , in blana , plus ca pana pe la 5 luni tre sa iesi des cu ei afara sa invete sa isi faca nevoile , nu sa stea singur in casa la 4 luni , timp de 10 ore , si cand vii acasa sa il bati dece a facut nu stiu ce prostie .

Parerea mea daca nu ai avut niciodata caine , nu incepe cu un akita , e un carcarter dominat , si oarecum capos .

Sus

MesajScris: Mie Mar 05, 2014 3:06 pm 
Neconectat

Tb sa fugi de la lucru in pauza de masa sa ii oferi si lui pauza de masa,sa tai din pauza ta pt el. Poate pare descurajant ce zicem,dar e mai bine asa decat sa ajungeti sa va chinuiti reciproc. Si cum a spus si cinzee,nu e recomandat ca prim caine al tau. Daca le-ai cantarit totusi si crezi ca esti dispus sa faci toate acestea,atunci iti urez sa te bucuri de viitorul catel. Spre deosebire de casa,un catel la apartament presupune responsabilitati suplimentare

Sus

MesajScris: Mie Mar 05, 2014 3:47 pm 
Neconectat

dar nu e valabil doar ptr akita , in general orice caine Chunky , cine ii pasa de animalul de acasa si il trateaza ca un copil DA , atunci poti avea caine

Animalul nu este un hamster sau papagal , patrupedu necesita multaaa atentie , destul timp ptr catel , altfel iti iei cand stii sigur ca ati timp cu adevarat de patruped .

Akita se poate acomoda in orice locatie atata timp cat stii sa te ocupi cum trebuie de el , cei adevarat cere mai multa daruire mai multe atentie , fiind un caine din gru[a caine de paza si protectie , prin natura lor sunt caini cu caracter foartee puternic ce stiu doar de un singur stapan .

Nu te apuca sa achizitionezi un akita daca nu esti cu adevarat pregatit de neoile SALE , ale cainelui , sio daca buzunaru tau nu suporta cheltuile necesare ptr caine de talie mare .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]