ClubAkita

Comunitatea iubitorilor de Akita din Romania
Acum este Sâm Apr 20, 2019 6:32 pm

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: La ce varsta se incepe dresajul?
MesajScris: Joi Noi 15, 2012 11:52 am 
Neconectat

Americanul nostru (numele lui e Miky) de 10 saptamani e un neastamparat si un neascultator.
Pe langa faptul ca nu asculta, face doar ce vrea el, lucru care tine probabil si de varsta, de cateva zile, de cand l-am mutat de la apartament la curte, e foarte entuziasmat cand ne vede si ne musca (in joaca presupun) si deja ne-a agatat/perforat cu dintii (si mie si sotului) vreo doua perechi de pantaloni.
Dorinta noastra ar fi sa incepem dresajul, problema e ca atat eu cat si sotul avem un program destul de incarcat si nu avem timp decat dimineata de pe la 8 la 10 si seara dupa 7-8 cand, se intampla uneori, sa nu mai avem puterea si rabdarea necesara pentru a-l invata anumite comenzi.
As vrea sa stiu de la ce varsta am putea sa-l ducem la dresat (oricum, nu ma refer anul acesta pentru ca inca nu si-a terminat vaccinurile-il facem maine pe al 3-lea), sugestii de a-l invata sa nu ne mai "composteze" si eventual recomandati-ne un dresor bun din Iasi.

Inca o intrebare: daca pana la momentul acesta nu si-a ridicat urechile, o va mai face de acum incolo?

Incerc sa atasez si una sau doua poze. Sper sa reusesc ;)

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Asta e de acum o saptamana.
IMG_1823.jpg
IMG_1823.jpg [ 239.72 KiB | Vizualizat de 10535 ori ]
Comentariu fişier: Asta e de pe 24.10
IMG_1762.jpg
IMG_1762.jpg [ 143.5 KiB | Vizualizat de 10535 ori ]
Sus
 Profil Trimiteţi mesaj privat  

MesajScris: Vin Noi 16, 2012 10:26 am 
Neconectat
Moderator

Ioana, va confruntati cu aspecte absolut normale :-) Desigur ca e neascultator, ca e agitat, ca v-a agatat hainele cu dintisorii de rechin :-) Doar e puiut!!! Echivalentul unui bebelus uman, la un bebelus nu ai avea pretentia sa te asculte la cateva luni de zile, nu-i asa?
DESIGUR ca va apuca cu dintii in joaca, cum altfel la 10 saptamani??? Puiutii de caine asa inteleg lumea, bagand totul in gura - cum bebelusii pun mana (si dupa aia baga in gura).
In mod normal la varsta asta se juca cu fratii lui in cuib si invata sa dozeze muscatura sau care erau semnele ca nu e bine sa apuce cu dintii, dar nu cred ca a invatat si nu stiu daca va merge, dar puteti incerca sa scoateti un chitait puternic atunci cand va apuca cu dintii si sa ii dati asa de inteles ca a gresit. Altfel, cea mai buna solutie e sa va intoarceti cu spatele si sa il ignorati complet. Se va prinde foarte repede ca nu asa isi atinge obiectivul si anume sa il mangaiati.
Iar timp sa lucrati cu el va trebui sa va faceti, daca nu aveati timp pentru asta poate ar fi fost mai bine sa cautati de la inceput o alta rasa mai docila. Puteti gasi un dresor care sa vina sa lucreze cu voi, dar nu stiu sa existe in Iasi. Iar sa il lasati la o scoala de dresaj e exclus la varsta asta si in general pentru Akita e nerecomandat.

Sus

MesajScris: Vin Noi 16, 2012 11:02 am 
Neconectat

Multumesc mult pentru raspuns. Inteleg ca trebuie sa avem mai multa rabdarea cu el si sa-i acordam mai multa atentie. Dar la ce varsta se poate da la dresat?
Noi dorim ca la momentul cand va termina vaccinurile sa-l scoatem in parc in weekend si sa socializeze cu alti akitoi. Poate va mai invata ceva de la ei. De asemenea, ne vom interesa de un dresor care sa ne ajute atat cat e posibil la momentul acesta.
Legat de urechiusele lui, oare si le va mai ridica daca nu a facut-o pana acum?

Sus

MesajScris: Vin Noi 16, 2012 11:42 am 
Neconectat

Buna Ioana,
Si noi avem un pui de 10 luni acum. si este primul catel, asa ca te inteleg perfect. Si noi am trecut prin aceste faze si acum este mult mai bine. Dupa ce-si schimba dintii nu va mai musca si nici roade . Pentru a micsora pe cat posibil daunele este bine sa aibe ceva interesant de ros , un facalet, jucarii de plus dar mai trainice si fara ochi si nas de plastic. Noua urechile ni s-au ridicat destul de tarziu spre 4 1/2 luni, nu trebuie sa te ingrijorezi.
Iar noi am avut noroc cu prietena mea, Andreea, care se ocupa de catei in general , si care din prima zi de cand am iesit afara a fost langa noi si ne-a invatat cum sa facem .... Din pacate ea este in Bucuresti.
Pentru akita din ce am observat eu pana acum este foarte foarte important sa socializeze cu tot felul de catei cat este mic , altfel mai tarziu nu mai poti.
Noi am fost zi de zi in parc si ne-am jucat cu cat mai multe rase. Acum are multi prieteni si cativa cu care stim ca nu se va intelege niciodata si pe care-i evitam. Dar asa este si cu oamenii.
Succes!

Sus

MesajScris: Vin Noi 16, 2012 2:03 pm 
Neconectat
Moderator

De regula majoritatea akitzoilor au ridicate urechile pana pe la 4-5 luni, deci mai are timp.
E foarte bine sa socializati puiul cat mai mult.
Ar fi bine ca la ultima vizita la vet sa il rugati sa va recomande un program de suplimente. Ori el ori cel de la care ati luat puiul.

Sus

MesajScris: Vin Noi 16, 2012 2:09 pm 
Neconectat

Buna Ana,

Multumesc de raspuns. Ne-am mai linistit afland ca au mai trecut si altii prin ce trecem noi. Si la noi este primul catel de aceea nu stim prea multe dar invatam.
Chiar daca va fi sa nu i se mai ridice urechile, asta e.... tot Miky al nostru va ramane :P

Lucruri de ros are - are o jucarie din material textil mai dur pe care o mai roade din cand in cand dar probabil s-a plictisit deja de ea, mai are o pernuta de forma cilindrica pe care o folosim cand ne jucam cu el (aport), i-am mai cumparat oase de porc sau vita si in rest roade tot ce apuca - coada de la mop, partea din piele de la lesa, papucii nostri de casa, carpe de sters praful, mai tot ce gaseste.

Abia asteptam sa vedem cum va reactiona atunci cand se va intalni cu alti catei in parc. La momentul acesta orice animal pe care-l intalneste reprezinta pentru el un posibil partener de joaca, fapt care ne deranjeaza putin pentru ca mai intra pisici/motani sau caini in curte si el in loc sa latre la ei, se duce bucuros si cauta joaca. De altfel, de vreo 2 saptamani nu prea mai latra deloc.
Speram ca pe viitor sa reactioneze ca un caine normal, sa-si protejeze teritoriul si sa latre la animale si la oamenii straini care ne intra in curte.

Sus

MesajScris: Vin Noi 16, 2012 6:15 pm 
Neconectat
Site Admin

Nu sunt mare expert, imi dau si eu cu parerea...
Urechile se vor ridica, nu va faceti griji.
Apoi, carne si oase de porc??? Noi stim ca porc sub nici o forma!
Iar la partea cu jucatul cu pisoii, e normal sa se joace cu ei, e si el puiut. Nu ar trebui sa va deranjeze. Doar nu aveti pretentia sa fie de pe acum fioros! Sunt toate sansele sa fie mai tarziu... :D

Sus

MesajScris: Vin Noi 16, 2012 6:37 pm 
Neconectat

Draga Ioana,
Te asigur ca ai ales un caine de paza, si un caine foarte destept nu latra aiurea. Akita, din ce am citit, este un caine care nu latra mult o face numai cand trebuie. Ca sa-ti dau un exemplu, noi ne-am mutat de curand si stam intr-un cartier plin de caini prin curti vecine. Cand ies cu Hachiko la plimbare suntem urmariti efectiv de latraturile cainilor, dar Hachiko nu scoate un sunet. Sunt sigura ca daca ar putea ar manca cativa, dar sa latre nu se oboseste. Cate o data suntem si noi frustrati de atitudinea lui dar cu timpul am invatat sa-l intelegem. Stiu ca mai este mult dar este tare simpatic cu el in familie.

Sus

MesajScris: Lun Mar 30, 2015 11:22 pm 
Neconectat

Si totusi la ce varsta este recomandat sa incepem dresajul unu puiut de Akita American?

La 4 luni daca stie "Sezi", "Culcat", "Nu" si raspunde la nume este ok?

Cum se imparte dresajul pe etape de varsta si ce trebuie sa contina fiecare etapa de dresaj?

Multumesc

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]